Industriál v byte, perlička pre experimentátorov

Môj byt | 13.11.2012

Keď sa povie industriál, niekto si predstaví Rammstein, inému na rozum príde chladná oceľ, iskry a drsný trend priemyselného a železného nádychu. V každom je časť pravdy, ale tie kusy neotesanosti môžu ladiť aj v domoch a bytoch, pričom vôbec nepôsobia chladne, skôr pútajú svojou surovou nadčasovosťou. Ide síce o mierne vykročenie z klasického konceptu domova, ale koniec koncov, prečo nie?


Nahá krása
Nehovoríme o ženách, ale o surovom vzhľade mnohých priemyselných doplnkov. Najmä v starých domoch a stavbách sa stáva súčasť koloritu odpadová rúra, kurenárske trubice, ústia odtokov, ktoré sa snažíme všemožne zamaskovať. Pritom stačí trochu fantázie a premeniť tieto monumenty na plnohodnotné ozdoby, ako to urobil vo svojich návrhoch Ramon Zancanaro. Niekedy stačí len medená farba, dve šikovné ruky a trocha chuti dotvoriť ten priemyselný aspekt domova na niečo s pridanou hodnotou.

Drevo a kovy
Temer nezničiteľné. Viacnásobne opracovateľné, upravovateľné, industriál si dáva záležať na veciach, ktoré by možno prežili aj zemetrasenia a nerozložia sa súčiastky len bežnou manipuláciou, ako to zvyknú plastové „hračky". Tvorcovia industriálnej módy si uvedomujú, že drsnejší ráz nie je pre každého a interiér rozhodne nehýri ani dúhovými farbami. Ide skôr o konzervatívne ladenie, na druhej strane si doma konečne oddýchnu oči od toho kolorovaného smogu všade naokolo.

Industriál vyžaduje priestor
Haly, lofty, veľkometrážne byty, to sú všetko predpoklady na to, aby ste sa mohli kamarátiť s industriálnymi hodnotami. Ramon Zancanaro však neberie nádej ani majiteľom bežných panelových bytov, ktorých chytí za srdce kovová atmosféra. Hrdo pôsobiace osvetlenie, trubice v plnej nahote, každý byt má priestor na industriál, alebo aspoň industriálne doplnky. Čo môže byť krajšie, ako hodiny pripomínajúce priemyselnú revolúciu, alebo drsný look lustru namiesto presladeného krištáľového čuda?

Splynutie so zemou
Tak niektorí hovoria industriálnej klasike. Pravé kovy, drevo a tkaniny. Všetko nenútených farieb a zemitých odtieňov. Svet v pestrej palete svojej prirodzenosti. Stačí len zapáliť krb a vnímať svet v jeho nahej kráse. Industriál si zakladá na ladnosti a minime starostlivosti. Preto sa doň zamilujú všetci, ktorí uprednostňujú aj rýchle upratovanie. Nič nazvyš, všetko praktické a funkčné, skrátka industriálne.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia