Zväčšujeme priestor: Štýlový byt s rozlohou garsónky

Môj byt | 20.07.2013

S malometrážnym bytom sa najčastejšie spájajú prívlastky ako skromný a komfortný. Cena bytov sa nepohybuje všade rovnako. V bratislavskom kraji vychádza meter štvorcový najdrahšie. Hoci malé byty neposkytujú to, čo si práve predstavujeme pod vysnívaným bývaním, ale aspoň nám poskytujú vlastnú strechu nad hlavou. A to je najdôležitejšie.

 

Kto hľadá, nájde
Kým sa naplnia naše predstavy o ideálnom, alebo aj vysnívanom bývaní, zvykne uplynúť množstvo času. Pri filtrovaní ponuky na realitných portáloch meníme postupne naše kritériá, pretože v reáli zisťujeme, že vyčlenená suma sa nezhoduje s vyhliadnutým typom nehnuteľnosti. Uprednostníme bývať v malom, ale vlastnom byte, alebo i naďalej v prenájme?

Rozloha garsónky
Ak by sme pátrali po prívlastkoch ďalej, zistíme, že s malým bytom sa rovnako spája slovo kompromis a obeta. Byt, ktorý si dnes popíšeme, má len 26 metrov štvorcových, čo nám nepriamo napovedá, že sa jedná o garsónku. Bez ohľadu na jeho umiestnenie nám dokladá racionálne uvažovanie majiteľa, ktorý sa nechal inšpirovať podnetnými nápadmi o bývaní.

Niet kam uniknúť
Spojením spálne a obývacej izby človek prichádza o súkromie. V prípade, že byt pozostáva len z jednej miestnosti, niet iného východiska. Dispozičné riešenia, ktoré so sebou posledné roky prinášajú nové stavby, hovoria jasne. Kuchyňu a izbu nespája stena ani priečka. Pri malometrážnych bytoch to môže byť nevýhoda, pretože nemáme v nich kam „uniknúť".

 

Biela, ale len biela
Zobrazený byt je príkladom toho, ako sa pri jeho zariaďovaní nepopáliť. Biela farba rozjasňuje priestor a číri myšlienky. Predsieň s bielo-čiernou podlahou pôsobí tajomne a zároveň sa jej darí vytvárať optickú ilúziu. Pri vysokých stropoch aj malý priestor pôsobí vzdušne. Ak ku garsónke prislúcha balkón, je to dôvod na radosť. Máme k dobru viac miesta.

Schopný projektant
Malé príbytky sa vyznačujú útulnou atmosférou, lebo v nich dokážeme mať prehľad nad každým detailom. Jednoduchá kuchynská linka v znamení minimalizmu splýva s bielymi stenami. Dispozičné riešenie ponúka prijateľné zónovanie. Z predsienky sa vchádza okrem izby prepojenej s kuchyňou i do kumbálu, respektíve šatníka. Projektant bytu uvažoval rozumne.

Autor: Katarína

Focus Media

Video

Diskusia