Byt: Nezvyčajné dispozičné riešenie

Môj byt | 28.10.2013

Prečo nás jeden príbytok osloví a iný naopak nie? V skutočnosti na vzhľad a šarm príbytku vplýva niekoľko faktorov. Okrem lokality, architektúry a stavu obytného domu je tu dispozičné riešenie, ktoré rozhoduje o tom, či sa budeme cítiť doma ako doma alebo len ako na návšteve.

 

Nič nie je nemožné
Novopostavené domy dnes v projektoch automaticky počítajú s obývacou izbou prepojenou s kuchyňou. Najnovší trend pretláča spálňu prepojenú s kúpeľňou. Každý má však iný vkus a iný názor na pohodlie a ochranu vlastného súkromia. Keby sme s naším bytom neboli úplne spokojní, buďme si vedomí aspoň toho, že sa v ňom dajú zrealizovať dodatočne rôzne stavebné úpravy. Aby nám jedného dňa nespadol strop na hlavu, všetky plánované zmeny prekonzultujeme vopred so stavebným úradom.

Naplnenie predstáv
Otvorená dispozícia predstavuje nesmierne obľúbené riešenie, ktoré zrkadlí súčasné vzťahy. Túžbu byť viac spolu a užiť si vzácne chvíle pociťovali aj istí majitelia historického bytu v Kyjeve. 59 metrov štvorcových sa rozhodli v spolupráci s bytovým architektom poňať po svojom. Pri pohľade na interiér byt pripomína väčšmi štúdio ako obytnú jednotku. Obývacia izba, kuchyňa a spálňa predstavujú jeden spoločný priestor. Kúpeľňa a samostatný šatník zostali skryté za stenami.

 

Posteľ v obývacej izbe
Filozofia zariadenia spočíva v jednoduchosti. Nábytok a podlaha sú vyrobené zo svetlého dreva. Tmavosivé závesy majú svoju farebnú ozvenu na stene oproti oknám. Ďalšiu tmavosivú plochu nájdeme na kuchynskej linke vo forme pracovnej dosky. Doplnky z nerezovej ocele dopĺňajú priestor ako nenápadný šperk. Manželské lôžko je situované na drevenej platforme s úložným priestorom. Majitelia bytu sa rozhodli pre trochu exhibicionistické riešenie, ktoré priestoru celkovo svedčí.

Vaňa v extra miestnosti
Kúpeľňový priestor disponuje zaujímavou rozlohou a netradičnou úpravou. Klasická zabudovaná vaňa dostala samostatnú miestnosť a spočinula tu na akomsi drevenom piedestáli. Situovanie pod oknom poskytuje väčší relax. Umývadlo a toaleta sa nachádzajú vedľa za priečkou. Rekonštrukcia bytu pôsobí kompaktným dojmom. Pri úprave interiéru sa nám ponúka množstvo možností, ako ho zveľadiť a sfunkčniť. Toto je jedna z nich. Tak čo, mali by ste odvahu bývať v otvorenom priestore bez možnosti skryť sa?

Autor: Katarína

Focus Media

Video

Diskusia