Obývačka so sviežou príchuťou histórie

Môj byt | 06.01.2016

Mať v úcte predkov, potešiť sa historickými skvostami aj krásnym kúskom zo starožitníctva neznamená, že musíte mať zariadené ako za čias Ľudovíta XVI. V byte nemusí páchnuť starina, netreba mať len dobové inštrumenty, ale potešenie z minulých dôb sa dá pokojne zakomponovať aj do moderného dizajnu. Aj staré veci vedia pôsobiť nadčasovo a sviežo aj keď s patinou.  Nenechajte si vnútiť štýl


Vŕzgajúce parkety, tradičné gobelíny, sedačky nasiaknuté prachom. Tak nejako si predstavujeme bývanie, kde to dýcha históriou. Lenže omyl. Milovať skvosty, ktoré prežili už minimálne jednu generáciu, neznamená ostať uväznený v dizajne minulých storočí. Aj historické kúsky mozaiky môžu byť príjemným osviežením moderného bývania. Niekedy stačí len jemná úprava.

Obrazy a rámy
Najnenápadnejšie možno do moderného interiéru začleniť obrazy a rodinné fotky rodokmeňa predkov. Niekedy ich stačí len prerámovať a sú dokonalé. V mnohých prípadoch sú ale súčasťou pekných obrazov aj skvostné rámy. Úprava u profesionála, prelakovanie, vybrúsenie vráti aj starému dizajnu modernú šmrnc. Nie všetko po záruke je už vhodné odsunúť do smetí.

 
Nadčasový a moderný
Ak máte záľubu v starožitných veciach a fascinuje vás duch minulosti, nezabudnite na túto vášeň ani pri modernom zariaďovaní. Cenné a historické prvky sú finančne náročnejšie, ale je viac ako isté, že pravému zberateľovi sa ich za život podarí vcelku dosť nazhromaždiť. Ak patríte do tejto kategórie, pamätajte, že aj pri zariaďovaní v modernom štýle dobre padne staviť na kožu, drevo, či kameň ako prvky dekorácie. Textílie tiež nikdy nevyjdú z módy. S týmito materiálmi každý interiér privíta aj staršie prvky za svoje.

Keď na vás dýchne nostalgia
Pri inštalovaní prvkov z dôb minulých treba pamätať na zásadu, že všetkého veľa škodí. Veci, ktoré čo - to prežili majú svojho ducha a tomu treba dať dýchať. Na kozube, na stole, alebo vo vitríne. Veci s príbehom potrebujú mať okolo seba priestor, aby mohli vynikať. Ak im necháte dostatok voľnosti, určite sa nebudú biť ani s takými modernými prvkami obývačkovej výbavy ako je domáce kino či veľká LCD.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia