Skontrolovali ste si už radiátory? Správnym nastavením ušetríte

Môj byt | 30.09.2016

Radiátory v bytoch sú síce ešte studené, no vykurovacia sezóna sa už oficiálne začala 1. septembra. Podľa vyhlášky Ministerstva hospodárstva č. 152 sa však kúriť začne až potom, ako vonkajšia teplota dva dni po sebe klesne pod 13°C. Kontrolu radiátorov je vhodné urobiť ešte predtým.

Ako mať počas chladných mesiacov v byte teplo bez toho, aby nás neskôr zaskočili vysoké nedoplatky? Ponúkame vám krátky manuál, čo robiť pred začatím vykurovania a ako šetriť aj počas vykurovacej sezóny.


Ešte pred vykurovacou sezónou...

1. Skontrolujte funkčnosť regulačných ventilov a termostatických hlavíc na radiátoroch a prípadne poruchy nahláste čím skôr správcovi;
2. Teraz, keď sa ešte nekúri, nechajte termostatické hlavice otvorené na maximum (stupeň 5), aby vo vašej bytovke správne nabehol vykurovací systém;
3. Radiátory v momente začiatku vykurovacej sezóny odvzdušnite;
4. Ak ešte v bytovom dome nemáte inštalované pomerové rozdeľovače alebo merače tepla, mali by ste vedieť, že legislatíva ukladá ich povinnú inštaláciu do konca roka 2016 pri budovách s centrálnym zdrojom tepla, ktorých celková podlahová plocha je väčšia ako 500 m2.

Prečítajte si: Zatepľovanie z vnútornej strany je menej časté, zato účinné

Správne nastavenie termostatických hlavíc na radiátoroch
Základným opatrením ako znížiť spotrebu tepla je správne nastavenie teploty v byte. V obytných miestnostiach sa odporúča teplota 18 až 22 °C, čo na regulačnej hlavici radiátora znamená stupne 2 až 4. Zníženie teploty o jeden stupeň znamená úsporu až 6 % nákladov na vykurovanie!


Poznáte hodnoty termostatických hlavíc?

Rozpätie nastaviteľných teplôt sa môže odlišovať podľa typu hlavice a pri používaní je potrebné riadiť sa informáciami od výrobcu. Každé číslo na termostatickej hlavici zodpovedá určitej teplote, na ktorú termostatický ventil reaguje, spravidla v rozsahu teplôt od 12 - 26°C:

Stupeň 1-2 (12-16°C): používame ak chceme byt temperovať počas našej neprítomnosti;
Stupeň 2-3 (16 - 20°C): nastavujeme v miestnostiach s občasným pobytom a tam, kde vykonávame pohybové aktivity;
Stupeň 3-4 (20-23°C): ideálna teplota v miestnostiach, kde sa zdržiavame najviac;
Stupeň 4-5 (23-26°C): vyššiu teplotu uvítajú tí, ktorí sú nároční na teplo;
Stupeň 5 (nad 26°C): ventil je otvorený naplno a nastáva plytvanie teplom.


Pozrite sa: Ako si svojpomocne poradiť s vlhkými stenami

Koľko stupňov by malo byť v byte?
Kuchyňa 20°C
Spálňa 18°C
Obývačka, detská izba, pracovňa 21°C
Kúpeľňa 24°C

Viete šetrne vetrať?
Počas chladných zimných dní by sa malo vetrať krátko a intenzívne. Termostatickú hlavicu je potrebné stiahnuť na minimum, nakoľko pri znížení teploty v miestnosti dochádza k zvýšeniu prietoku vody do vykurovacieho telesa, a tým dochádza k plytvaniu. Na teplotné rozdiely reagujú aj pomerové rozdeľovače tepla, čo sa môže odraziť na konečnom rozpočítaní nákladov za teplo.

Autor: NonkaFocus Media

Video

Diskusia