Spálňa: Najčastejšie chyby a ako sa im vyhnúť

Môj byt | 04.10.2016

To, kde robíme pri zariaďovaní spálne najčastejšie chybu, ilustrujeme na konkrétnom príklade. Pozrite si fotografiu hore a skúste zhodnotiť: čo je na nej podľa vás zle?

Zhrňme to: Spálňa nie je ani dramaticky malá, no žiaľ, ani veľkorysá rozlohou.
Výhodou miestnosti je dostatok svetla - bola by z nej ideálna pracovňa, pretože má až tri okná a to z rôznych strán.
Posteľ je prirazená k jednej stene, aby vznikol priestor (napríklad na cvičenie?).
Izba má hebký jednofarebný koberec po celej šírke.
Namiesto nočného stolíka sa pri posteli nachádza nízky stojan s minipoličkami a pri nohách postele aj policový systém z drôteného pletiva pre druhého partnera.
Okná majú sťahovacie rolety.


V zásade by sa dalo povedať, že všetko, čo sme uviedli, nie je ideálnym, ba ani úplne dobrým riešením. Vysvetlime si prečo:

- K posteli je sťažený prístup, iba z jednej strany. Čiže partner, ktorý spí pod oknom, sa musí doslova prevaliť cez druhého, ak sa v noci chce dostať do kúpeľne alebo toalety.

- V spálni sú dva otvorené policové systémy len na to, aby si manželia mali kam odložiť budík, mobil alebo pohár s vodou.

Prečítajte si: Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch

- Miestnosť nemá žiadne živé rastliny, ktoré by čistili, okysličovali alebo zvlhčovali vzduch.- Okná s roletami, hoci sú vo farbe omietky, a teda dosť nenápadné, pôsobia dosť depresívne.
- V spálni je celoplošný koberec, hoci pod ním sú parkety z masívu.

- Spálňa pripomína nocľaháreň, ktorá slúži len na spanie a nie na iné, vzrušujúcejšie aktivity.

Čo s tým?


Fotografia po premene je príkladom, ako sa dajú veci robiť lepšie. Rozoberme si, ako:

- Majitelia správne vyhodnotili, že by bola škoda skrývať kvalitnú drevenú podlahu. Okrem iného aj pre jednoduchšie udržiavanie poriadku a hygieny.
Aby miestnosť nepôsobila chladne (a nevznikala v nej ozvena), vymysleli si iný spôsob zútulnenia: elegantné hladké záclony a splývavé hebké závesy. Tie, rovnako ako rolety, zabezpečia zatemnenie, keď je to potrebné, zároveň stlmia zvuky v miestnosti a navyše, pôsobia luxusnejšie.
Nehovoriac o tom, že garniža tesne pod stropom a textílie siahajúce až po zem opticky zvýšia miestnosť.

- Pozícia postele je omnoho priaznivejšia, pretože obaja partneri majú rovnako pohodlný prístup k posteli.

- Úložné možnosti vyriešili manželia priam geniálne: K nohám postele postavili obrovskú drevenú debnu, do ktorej sa schová oveľa viac vecí.
Navyše, takéto výrazné ukončenie postele vyváži skutočnosť, že nohy spiacich smerujú ku dverám. Niektorí zástancovia filozofie feng-šuej by to nepokladali za najlepšiu polohu. Takýmto zakončením sa však problém vyriešil.

Pozrite sa: Ako zariadiť malú spálňu

- Veľmi priaznivé je, že posteľ má okná za hlavou. To znamená, že prebúdzanie sa nebude spájať so slnkom nepríjemne režúcim do očí. (Úplne ideálne by však bolo, keby posteľ mala pevnejšie čelo, aby boli hlavy a plecia chránené pred prievanom.

- Namiesto otvorených políc je nočný stolík uzavretý (dve zásuvky), čo vyzerá usporiadanejšie. Na druhej strane postele nočný stolík nie je, pretože majitelia premenili malý vstavaný šatník na minipracovňu.


- Kombinácia pracovne a spálne v jednom nie je celkom ideálna, pretože pre myseľ je tak ťažšie vypnúť, prácu máme jednoducho stále pred očami.
Dvere na vstavanom šatníku by však prekážali, a tak to manželia vyriešili tak, že záves na okne pokračuje aj na priľahlú stenu. Za prácou jednoducho môžu zatiahnuť oponu.

Inšpirujte sa: Kútik na lásku - čo  v ňom potrebujete?

- Najdôležitejšou zmenou, na ktorú nie každý pomyslí, je vytvorenie romantickej atmosféry v spálni. Slúži na to krbová rímsa. Prirodzene, v spálni sa v skutočnosti žiadny kozub nenachádza. Oheň nahrádza súprava pekných sviečok. Záleží však na myšlienke.
Takto spálňa vyzerá nielen elegantnejšie, ale najmä, ľahšie sa v nej dá navodiť opojná atmosféra pre dvoch.


- Významným detailom sú aj živé rastliny v spálni. Sanseviéra aj aloe patria k mimoriadne nenáročným rastlinám, ktoré sú však výbornou čističkou vzduchu.
Aby ani pracovný kútik nevyzeral priveľmi administratívne, z vrchnej police sa vinie brečtan.

- Posledným rafinovaným rozhodnutím bola stolička v pracovnom kútiku. Všimnite si, že nemá operadlo chrbta. Tým pádom sa dá ľahko zasunúť pod písaciu dosku, ale hlavne, takto nikto nevydrží dlho vysedávať za počítačom.
Napokon, manželská spálňa je určená na iné veci, však?

Autor: Nonka

Focus Media

Video

Diskusia