Slávnostná atmosféra v garsónke: Poradíme vám, ako sa zmestiť

Môj byt | 20.12.2016

Vianočné dekorovanie interiéru patrí medzi najkrajšie činnosti, ktoré nás v nastávajúcich dňoch čakajú. Ak vlastníte veľký byt či dom, môžete sa pri dekorovaní doslova vyšantiť. Čo však v prípade, ak žijete v garsónke alebo menšom byte, v ktorom máte všetko rozrátané takmer na centimetre? Poradíme vám, ako vniesť vianočnú atmosféru aj do malých priestorov.

Z malého urobiť veľký
Aké by to boli Vianoce bez vianočného stromčeka? V garsónke však musíte všetko proporčne prispôsobiť. Ak chcete do malého priestoru stoj čo stoj umiestniť obrovský vianočný stromček, skomplikujete si tým život. Radšej siahnite po menšom, hoci symbolickom stromčeku, ktorý môže byť napríklad v kvetináči. Byt vám zútulní rovnako. Alebo stromček naaranžujte na podstavec či stoličku do rohu miestnosti, bude opticky pôsobiť väčší.


Využite steny

Kreatívnou alternatívou je špeciálna samolepka v tvare vianočného stromčeka, ktorú môžete nalepiť na stenu. Na menšie klinčeky, ktoré natlčiete priamo na samolepku môžete zavesiť malé žiarovky, ktoré dodajú stromčeku správny vianočný punc. Na zemi pod ním budete mať dosť miesta na darčeky.

Inšpirované čitateľkou: Takéto ozdoby si ľahko vyrobíte aj sami

A čo tak využiť strop?
Nezabúdajte, že v garsónke nemáte iba štyri steny, ale aj stenu piatu - strop. Inovatívnym riešením je zavesiť stromček zo stropu. Výhodou tohto riešenia je, že vám zostane viac priestoru na zemi a nemusíte sa báť, že dieťa alebo neposlušný psík ho prevrhne. Zmestia sa vám pod neho aj objemnejšie darčeky. Možno sa bojíte toho, ako stromček bezpečne ukotviť do stropu. Žiadne obavy. V súčasnosti sa predávajú špeciálne stromčeky na zavesenie spolu s potrebným ukotvením.


Vsaďte na kamufláž

Základom je dobrý nápad. Možno máte vo svojom byte na stenách obrazy či zrkadlá, ktoré celkom nezapadajú do vianočnej atmosféry. A preto prichádza na rad kamufláž. Skúsili ste ich niekedy jednoducho prekryť? Vyskúšajte rôzne závesné vianočné dekorácie so samolepiacimi háčikmi. Zútulnia malý priestor a zamaskujú predmety, s ktorými sa vám nechce manipulovať. Aj takto sa dá využiť priestor v malej garsónke.

Inšpirujte sa: Potešte na Vianoce aj lesnú zver - ozdobte im stromček

Dotyk je dôležitý
Pokiaľ túžite zintenzívniť vianočnú atmosféru, choďte na to aj prostredníctvom dotykov. Nové poťahy s vianočnou tematikou na sedačkových vankúšoch, vianočný obrus či vianočné papuče pre návštevu. Sú to všetko síce iba drobnosti, ale ich výhodou je, že v príjemnú a sviatočnú atmosféru navodia okamžite.


Atmosféru robia vône

Nedostatok priestoru výborne vykompenzujete vôňami. Vianoce nie sú iba o vizuálnych efektoch. K Vianociam patrí vôňa škorice, vanilky, ihličia, klinčekov či čokolády. Výhodou malých priestorov je, že na intenzívnejšiu vôňu nepotrebujete veľa esencií a voňavých sviečok.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia