Hurá! Domasedi sú zasa v kurze!

Môj byt | 09.01.2017

Boli časy, keď každý musel mať náramne vzrušujúci program na večer a celkom určite na ten piatkový a sobotňajší. Tak tie časy sú preč.

Podľa najnovších trendov je stále viac ľudí unavených z večnej naháňačky - a to vrátane vzrušujúceho lovu stále nových zážitkov. Americká platforma Well+Good (to sú ľudia, ktorí berú trendy mimoriadne vážne) totiž vyhlásila, že ich prieskumníci trendov zaznamenávajú, že mnohí jednoducho chceme byť doma. V mäkkých ponožkách. S hrnčekom teplého nápoja. Žiadny nablýskaný žúr. Žiadny mejkap, formálne oblečenie, nóbl pohostenie. Prosto, trendom tohto roku je domáca pohodička. (Alebo ak tomu chcete dať cveng - domáci wellness.)


Namiesto spoločenského života je zrazu dôležitejší ten vlastný, celkom intímny. Taký, do ktorého v zásade veľmi nezasahuje ani polovička či ratolesti... Možno sme sa inšpirovali najšťastnejším národom sveta - tu si o nich prečítajte - alebo nám jednoducho dochádza spoločenská konverzácia a potrebujeme si utriediť myšlienky. Jednoducho totálne vypnúť a mať čas pre seba.


Prirodzene, domáci wellness neznamená domáci neporiadok. Tu je teda pár nápadov, ako si doma vybudovať oázu ako stvorenú pre duševný relax, oddych pre oči, uši aj telo:

1. V obývačke
Domáci wellness nemusíte stráviť opustení ako pustovníci. Ide o to obklopiť sa ľuďmi, pri ktorých sa cítite uvoľnene, bezpečne, príjemne. K tomu si môžete prispôsobiť aj náladu v obývačke: tlmené osvetlenie namiesto stropného reflektora ako na operačke; pohodlné sedenie s mäkkými prikrývkami a vankúšmi; farby, ktoré nedráždia; koberce tlmiace zvuky. Nejde pritom o partnerskú erotiku, ale obyčajnú, ľudskú blízkosť.

Inšpirujte sa: 5 novoročných predsavzatí, ktoré sľúbte - vašej domácnosti

2. V kúpeľni
Ak bežne zvádzate bitky o kúpeľňu, nezaškodí oznámiť spolubývajúcim - a dopredu ich varovať - že plánujete relaxačný pobyt... vo vlastnej kúpeľni. Napustiť si vaňu, zapáliť sviečky, osviežiť si telo voňavým krémom... Atmosfére uvoľnenia - a zároveň čohosi výnimočného - v kúpeľni pomôžu živé rastliny. Môže to byť črepník s papradím alebo vázička s jediným rezaným kvietkom. Skrátka potešenie pre oči.


3. V spálni

Ak sa má spálňa stať miestom pre čas vyhradený pre nás samých, mala by obsahovať čo najmenej vecí, ktoré by znepokojovali myseľ. Čiže žiadny stacionárny bicykel, ktorý supluje vešiak. Žiadne zaukladané skrinky a police. Nič rušivé. Priestor by mal umožniť unavenej duši, aby sa nadýchla a upokojila. Mäkký koberec však poteší, tak totiž nohy spočinú na hebkom obláčiku, keď bude koniec našej osobnostnej siesty.

Prečítajte si: Čo zlepšiť v domácnosti, aby sa vám tento rok žilo ľahšie?

4. V kuchyni
Pre mnohých ľudí je kuchyňa tým najobľúbenejším miestom, kde potešíme jazyk, brucho aj dušu. Tak prečo si neurobiť čas pre seba práve v nej? Zručným kuchárom na to postačia drobnosti, ako napríklad šikovný stojan na knihu s receptami, rádio alebo CD prehrávač. (Televízor neodporúčame, pretože reklamné vstupy by vás mohli vytrhnúť z tej správnej nálady.)

Autor: Nonka