Robíte ich aj vy? Chyby, ktoré robia váš domov nezdravým

Môj byt | 10.02.2017

V priestoroch domova trávime najväčšiu časť života a preto výrazne ovplyvňuje kvalitu nášho zdravia. Priaznivé prostredie stimuluje optimizmus, obranyschopnosť aj energiu. Vyhnite sa preto chybám, ktoré sú vyslovene škodlivé. A mnoho z nás sa ich dopúšťa.

Nevetrenie perín
Od tohto zvyku už upúšťame, ale je veľmi dobré sa k nemu vrátiť. Nielen cez leto, ale práve aj počas zimy dajte periny na vzduch. Pokojne aj na slnko, ale aj na mráz. Raz do týždňa tak podstate sťažíte život roztočom, ale aj baktériám a plesniam. Ak toto nebudete robiť, spávate v nevhodnom prostredí. Niekedy sa to prejaví len horšou kvalitou spánku, inokedy zdravotnými problémami, chrápaním, nádchou, suchým hrdlom, či upchaným nosom.


Príliš veľa textílií

Spálňa nemusí byť nutne zariadená ako príbytok diktátora, ale vyhnite sa množstvu textílií. Pretože práve ony sú ďalším náhradným útočiskom pre prach a roztoče a čistia sa omnoho horšie ako obliečky. To platí napríklad aj o obývačke a ďalších miestnostiach. Textil je jednoducho magnet na prachové častice. Preto ho eliminujte, kde sa dá.

Pozrite sa: Kam s metlou? Šikovné tipy, ako upratať čistiace potreby

Obúvate si topánky doma
Robí to mnoho ľudí. A často do bytu aj obutí vstupujú aspoň do predsiene, kde však následne chodia v ponožkách, alebo papučiach. Problémom to je aj v prípade, že je vonku sucho a nenarobíte si priamy neporiadok. Takto si totiž priamo k sebe domov pozvete zvyšky výkalov, aj psieho moču, slín, prachu, peľu, mikroskopického neporiadku z ulice a všetko si to pokojne roznosíte po celom byte a vnesiete napríklad aj do postele.


Nečistíte filtre na odsávačoch

Platí to ako o kuchynskom odsávači pár, tak aj o kúpeľňovom ventilátore. Kedy ste tieto zariadenia naposledy vyčistili? Pri každom zapnutí sa cez špinavé a zaprášené mriežky dostane von omnoho viac nečistôt, akoby ste ventiláciu vôbec nezapli. To platí aj o klimatizácii. Raz do roka ju nechajte vyčistiť, inak je lepšie používať jej len dekoračný prvok.

Prečítajte si: 5 krokov k zdravšej a šťastnejšej domácnosti

Sušenie bielizne v interiéri
Problémom je vysoká miera vlhkosti, ktorá sa okamžite dostane do ovzdušia. Tá vie na počkanie nasiaknuť aj do omietok, kde sa začnú uchytávať plesne. Plesňové spóry sa prenášajú do celého ovzdušia a môžu spôsobovať vážne ochorenia pľúc, ale aj priedušnice a to najmä u malých detí a ľudí s oslabenou imunitou.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia