5 fínt do malých bytov: Záleží na štýle, nie veľkosti! (+obrovská fotogaléria)

Môj byt | 13.02.2017

Čím menší, tým krajší a útulnejší. Netrápte sa s tým, ak bývate v byte, ktorého rozmery sú pod hranicami štandardu. Stačí niekoľko tipov a závidieť vám budú aj majitelia mezonetov.

Nutnosti spájania
Spojenie kuchyne s obývačkou je prakticky klasickým nápadom, ale ak trpíte na nedostatok miesta, môžete inštalovať aj jedálenský stolík ako konferenčný, teda obývačkový. V takomto prípade je najlepšie dať si vytvoriť nábytok na mieru, aby nohy stola neboli príliš vysoké ani nízke a vyhovovali nedeľnému obedu aj večernému posedeniu pri víne.


Svetlé farby

Niektoré sny musia ísť bokom, ak je priestoru skutočné málo. Medzi ne patrí vyškrtanie tmavých a výrazných farieb na podlahe, či stenách. Biela je najlepšou terapiou na klaustrofóbiu. Môžete si dopriať osvieženie niekoľkými tmavými dekoráciami, ako napríklad kusový koberec, soška, či výraznejší obraz, ale okolie je potrebné zaodieť do bledých až bielych farieb.

Prejdite sa: Jednoizbák s dreveným bunkrom na spanie

Multifunkčné miestnosti
Aj jedoizbák môže mať niekoľko „izieb". Základom je spájať ich tak, aby sa navzájom nerušili. Napríklad v jednom priestore môžete mať obývačku, kuchyňu, jedáleň a v rohu improvizovanú pracovňu, ktorej postačí stolička a stolček na notebook. Pri tejto kombinácii nedochádza k rušeniu činností. Napríklad pracovňa na území spálne je nevhodná, rovnako aj detská izba v spoločnosti obývačkového posedenia.


Multifunkčné steny

Niekedy je fajn rozdedeliť priestor sadrokartónovými priečkami, ktoré nenecháte stáť bez využitia, ale napríklad do nich nainštalujete televízor, knižnicu a z druhej strany vyklápaciu posteľ. Práve sklopné postele sú riešenie, ktoré vie usporiť mnoho miesta. Sú pritom rovnako pohodlné ako tie klasické, pretože o dobrom spánku aj tak do veľkej miery rozhoduje viac matrac, ako konštrukcia.

Pozrite sa: Minibyt dvoch architektov: Odvážny a neotrelý

Z pohodlia neukrajujte
Kúpeľňa v malom byte je asi to najjemnejšie, čo okrem špajze môžete v byte objaviť. Preto je načase povedať si, že sem vaňa s vírivkou nevojde. Na druhej strane sa nemusíte okrádať o pohodlie. Sprchové kúty s masážnymi tryskami sú znamenité. Dokonca sú často kombinovateľné s vaňou, ktorá sa pri nohách zužuje. Ušetríte tým miesto a neprídete ani o porciu pohodlia vo vani.

Autor: Marcos