5 vecí, ktoré si interiéroví dizajnéri všímajú v každej domácnosti

Môj byt | 06.03.2017

Mnohí máme nejakú „profesionálnu deformáciu" - zubári neprehliadnu chrup ľudí, s ktorými sa rozprávajú, záhradníci si všímajú, v akej kondícii sú naše izbové rastliny, krajčírom neujde povolený šev na našom oblečení. Tieto veci si všimnú odborníci na bývanie...

1. Podlaha
Laici sa možno ako prvé zamerajú na nábytok, no interiérovým architektom rozhodne neujde, akú máme doma podlahu. Ich orlí zrak totiž ako prvé skenuje veci, ktoré sú pevné: celková dispozícia, okná, dlážka... To platí aj pre realitných maklérov. Poškodená či nevkusná podlaha totiž znižuje hodnotu bývania. Pri jej výbere teda radšej nešetrite. Vyberte si najlepšiu, akú si môžete dovoliť. Aj za cenu toho, že kúpa kompletného nábytku bude tým pádom musieť trochu počkať.


2. Úprava stien
Interiéristi si všímajú steny. Predovšetkým, ako sú v domácnosti rozmiestnené - aká je celková dispozícia, pôdorys. Ale tiež povrchovú úpravu stien a samozrejme, aj ich farebnosť. Farba je pritom najmenej dôležitá. Každý dekoratér predsa vie, že nová maľovka nie je veľkou položkou. Architekti však majú veľmi citlivé oko na presnosť. Čiže ak sú steny krivé alebo majú poškodenú omietku, ich orliemu zraku to neujde.

Pozrite si: Elegantný drevený nábytok je ako balzam na dušu

3. Strop
Ak sa bežného človeka spýtate, aký strop majú doma ich priatelia, pravdepodobne nebudú mať potuchy. Niektorí dokonca presne ani nevedia, aký plafón majú vo svojej domácnosti. Málokto totiž upiera skúmavý pohľad hore. Architekti a interiéroví dizajnéri to však vidia inak. Zaujíma ich nielen svetlá výška stropu, ale s veľkou pravdepodobnosťou budú aj presne vedieť, či mal strop nejakú zvláštnu úpravu, štuky, kazety, podhľady, trámy a podobne.


4. Mierku nábytku
Odborníkovi na bývanie spravidla stačí jediný pohľad a vie okomentovať, či má miestnosť vhodný nábytok. Nejde pritom o jeho štýl, farbu či vzor, ale o mierku. Je sedačka zbytočne veľká v menšej miestnosti? Pôsobí kuchynská linka, akoby už-už išla privaliť domácich? Alebo naopak, stráca sa sedacia súprava v dome veľkom ako letiskový hangár?Odhadnúť správnu mierku je pre bežných ľudí niekedy orieškom, no profesionáli sa nezvyknú pomýliť.

Inšpirujte sa: Štýlové bývanie kombinuje tradíciu a modernosť

5. Lapače prachu
Ak si k sebe pozvete na návštevu architekta alebo interiérového dizajnéra, buďte si istí, že v duchu zmieta z políc, skriniek a stolov všetky „milé drobnosti", ktoré si tam bežne a s láskou ukladáme. Odborníci na bývanie totiž majú radi čisté línie. Ak sa medzi nimi aj náhodou nájde nejaká výnimka, málokedy rozmiestňuje podobné suveníry, umelecké dielka a sentimentálne drobnosti po celej domácnosti rovnomerne. Oveľa častejšie vytvárajú zátišia. Rovnováha zaplnených a prázdnych plôch je totiž kľúčová. Aj oči si predsa potrebujú doma oddýchnuť.

Autor: Nonka

Focus Media

Video

Diskusia