Čierno-biely byt dostal cenu za architektúru: Prejdite sa ním spolu s nami

Môj byt | 20.03.2017

Koncept bytu s rozlohou 69 m² je postavená na nápade čierneho a bieleho písmena L, ktoré sa dotýkajú.

Byt sa nachádza na vyvýšenom prízemí v starom dome s výhľadom do krásneho parku. Práve tento detail bol inšpiráciou pre talianskeho architekta Daniela Pettenu. Chcel dosiahnuť, aby čo najväčšia časť bytu profitovala z upokojujúcej zelene. Vymyslel teda koncept dvoch zón, ktoré nebudú úplne oddelené. Ide o dve písmená L, čierne a biele: predstavte si ich položené naležato tak, aby sa dotýkali užšou stranou. V tejto spojnici písmen Petteno urobil otvor.


V bielej zóne sa nachádza spálňa, v čiernej je kuchyňa, jedáleň a obývačka. Deliacou priečkou je tmavá kuchynská linka s veľkým otvorom do spálne - a ním môže mať aj spálňa výhľad do spomínaného parku, ktorý je orientovaný na obývačku. Aby domáci mali pri spánku pokoj, otvor je zasklený.

5 vecí, ktoré si interiéroví dizajnéri všimnú vo vašej domácnosti ako prvé

Bielu časť písmena L predstavujú elegantné vstavané skrine v spálni, ktoré majú dvierka bez úchytiek, a tak pôsobia veľmi čisto a upokojujúco.Čiernu časť druhého písmena L tvorí kuchynská linka na užšej stene písmena a vstavaný sekretát na dlhšej, ktorá má 2,25 metra. V jedálni spojenej s obývačkou je tak dostatok úložných priestorov. Na protiľahlej stene sa v obývačke nachádza veľká biela knižnica, ktorá siaha od stropu až po zem.


Pri pohľade z kuchyne je zjavné, že posteľ je takmer na rovnakej úrovni ako kuchynská linka. Je to preto, že spacia časť stojí na mierne vyvýšenom pódiu. To sa smerom k oknu znižuje pár schodíkmi. V tejto časti sa nachádza menšia pracovňa a dvere do spálne a pracovne.

Prvé bývanie: Má 45 m² a je v ňom všetko, vrátane pohody

Koncept čierno-bieleho spojenia Petteno opakuje aj v kúpeľni a toalete. Za tento zaujímavý nápad a jeho precíznu realizáciu dostal Daniele Petteno viacero architektonických ocenení. Medzi najvýznamnejšie patrí Architier A + A Awards.

Nahliadnite do galérie pod článkom a pozrite si viac záberov z tohto bytu. Alebo sa ním prejdite prostredníctvom videa pod článkom.

Autor: Nonka