Byt na Ukrajine: Očaril nás atmosférou pokojnej rieky

Môj byt | 20.04.2017

Odesa je tretie najväčšie mesto Ukrajiny, s viac než miliónom obyvateľov. Najväčší ukrajinský prístav leží na brehu Čierneho mora. Byt, do ktorého vás pozývame, má silu a pokoj vody v sebe.

Mesto, ktorého symbolom sú Potemkinove (po novom Prímorské) schody - majestátne žulové schodisko zvažujúce sa k moru - má zvláštnu, premenlivú atmosféru pripomínajúcu mydlové bubliny. Á v sebe živosť morských vĺn, aj pokoj nočnej hladiny. Obe tieto stránky mesta sa prejavili aj v interiéri bytu neďaleko prístavu.


Napriek tomu, že šestica architektov zo štúdia SVOYA (Denis a Anton Sokolov, Artem a Julia Martynenko, Lera Sokolova a Táňa Lazovaya) v interiéri pracovala s pomerne výraznými farbami stien, celkový dojem z bytu je skôr pokojný. Vďaka modernému zariadeniu však nepôsobí usadlo.

Páči sa vám nálada tohto bytu? Pozrite si podobný ladený v zemitých farbách!

Byt má denný priestor otvorený - kuchyňa je prepojená s obývačkou - delí ich len kuhynský ostrov, ktorý je zároveň raňajkovým či barovým pultom. Zaujímavé je, že hoci je jedáleň súčasťou tohto spoločného priestoru, nachádza sa tak trochu bokom. Akoby majitelia chceli dosiahnuť, že spoločné jedenie má mať iné, pokojnejšie tempo. Z jedálne totiž nie je výhľad na televízor.


Zaujímavým riešením, pravdepodobne inšpirovaným z niektorých luxusných moderných hotelov, je čiastočné spojenie spálne a kúpeľne. Namiesto pevnej steny je medzi nimi len sklo. V určitých situáciách síce domáci môžu zvýšiť pocit intimity v kúpeľni zatiahnutím závesov (zvonku, čiže zo spálne), kontakt medzi spálňou a kúpeľňou je nezanedbateľný. Možno aj preto si architekti dali zvlášť záležať na výbere materiálov v kúpeľni. Dalo by sa povedať, že vzhľadom na použité prepychové zariadenie a obklady, bolo by takmer hriechom kúpeľňu uzavrieť medzi štyri nepriehľadné steny.

5 vecí, ktoré si interiéroví architekti všímajú v každej domácnosti

V tomto byte nás zaujalo viacero pozoruhodných interiérových detailov - pozrite si ich aj vy v galérii pod článkom. Omamná je však predovšetkým atmosféra bytu - výberom tvarov, farieb a materiálov vyvoláva pocit pokoja a vnútornej sily.

Autor: Nonka