Posúvacie dvere: Sú praktické a vyzerajú fantasticky! OBROVSKÁ galéria inšpirácií!

Môj byt | 10.05.2017

Osvedčené veci nikdy nevyjdú z módy, resp. sa do nej opäť po čase vrátia. To isté platí v interiérovom dizajne. Posuvné dvere nie sú horúcou novinkou a svoje miesto majú aj v modernej domácnosti, keďže sú výbornou alternatívou klasických dverí.

Ako sa posúvajú?
Výhodou posuvných dverí je, že nezaberajú veľa miesta a ich obsluha je jednoduchá. Mechanizmus posuvných dverách môže mať dve podoby. Dvere sa môžu zasúvať do puzdra, ktoré sa ukrýva v stene alebo priamo pred stenou. Z tohto dôvodu je potrebné vybrať si a naplánovať typ dverí už pred výstavbou alebo rekonštrukciou. Dvere, ktoré sa posúvajú popri stene, môžete realizovať kedykoľvek bez náročných úprav.
Pozrite sa aj do galérie pod článkom a inšpirujte sa rôznorodým dizajnom posúvacích dverí.

Stodola premenená na víkendové bývanie: Očarí vás nostalgickým šarmom

Posuvné dvere
Posuvný mechanizmus pozostáva z hornej lišty a držiakov. Ich nosnosť môže byť až 100 kg, takže unesú aj masívne drevené dvere. Súčasťou mechanizmu sú kolieska, ktoré zabezpečia, že dvere sa posúvajú ľahko a plynulo. Pri dverách väčších rozmerov je možné doplniť hornú lištu spodnou vodiacou, ktorá zabezpečí ich väčšiu stabilitu. V takom prípade je vhodné esteticky ju zakomponovať do prechodového prahu.


Zasúvacie dvere do puzdra
Náročnejšie na realizáciu sú zasúvacie dvere. Potrebujete totiž vytvoriť v stene priestor na puzdro, do ktorého sa krídlo dverí po otvorení zasunie. Výber typu puzdra závisí od druhu materiálu, z ktorého je postavená priečka. Iné puzdro sa používa pri murovanej a iné pri sadrokartónovej priečke. Dôležitá je veľkosť dverného otvoru, pretože aj po zasunutí dverí do puzdra musí ostať dostatočne široký a pohodlný.

Vidiecky dom aj v meste: Dom mladej rodiny zaujme spojením moderného s tradičným

Predelia miestnosti
Posuvné dvere sú ideálne na oddelenie obývacej izby od kuchyne, prípadne kuchyne a jedálne. Ani v otvorenej dispozícii niekedy nie je na škodu, ak máte možnosť opäť ho rýchlo rozdeliť. Dôvody môžu byť rôzne - príprava príliš aromatického jedla, sledovanie napínavého programu, pri ktorom chcete mať väčší pokoj alebo neporiadok v kuchyni, ktorý sa vám nechce upratať, lebo ste unavení.


Vôbec neprekážajú
Posuvné dvere môžu byť jednokrídlové aj dvojkrídlové. Oceníte ich v menšom priestore, v ktorom by klasické otvorené dvere zbytočne prekážali a narúšali plynulú prevádzku. Môžete ich osadiť nielen pri vstupe do miestnosti, špajze, ale aj na úplné zakrytie kuchynskej linky vo výklenku alebo na ukrytie televízora.

Moderný rodinný dom na úzkom pozemku: Zmestil sa aj bazén!

Aké dvere, taký štýl
Vzhľad dverí prispôsobte štýlu, v akom je interiér zariadený. Dvere z hrubého masívneho dreva zapadnú do rustikálneho interiéru. Svojím členením dokonca môžu evokovať staré vráta stodoly. Dvere s farebným náterom alebo s presklením pristanú k modernému zariadeniu. Podiel na estetickom výsledku má i vzhľad posuvného mechanizmu. Ten môže byť zakrytý „garnižou", ktorá ladí k vzhľadu dverí alebo priznaný. Hliníkové a antikorové závesy sú dekoračné a netreba ich skrývať. K typu dverí citlivo dolaďte tiež úchytku.

Autor: Radomír