Ako bývajú deti milénia: Namiesto detí majú koníčky

Môj byt | 17.05.2017

Miléniová generácia - alebo tiež Generácia Y - zahŕňa mladých ľudí narodených v 90. rokoch minulého storočia. Ich typickými znakmi je pozitívny postoj k digitálnym technológiám, komunikácii a liberálny prístup k politike aj ekonomike.

Psychologička Jean Twengeová ich označuje aj ako „Generation Me" - Generácia Ja. V rovnomennej knihe o nich uvádza, že sú sebavedomejší, asertívnejší, majú väčšie očakávania - a a zároveň sú frustrovanejší, než generácia pred nimi (Generácia X). S každodennosťou bojujú po svojom - a dobrým príkladom ako, je byt mladej manažérky, ktorá miluje filmy, rada číta a surfuje.
V galérii pod článkom si môžete urobiť virtuálnu prehliadku tohto sviežeho bytu.

To je ale divočina! Vstúpte do bytu, kde sa oči určite nebudú nudiť

Byt sa nachádza v staršom dome zo 60. rokov, čiže domáca pani má výhodu vysokých stropov, tehlových stien a veľkých okien. Čiže hipsterský sen. Byt má navyše naozaj pôsobivú rozlohu: 110 m². To z neho robí na jednej strane domov pravdepodobne na celý život, ale zároveň renovačnú nočnú moru. Veľa zmien si preto Paula robila sama, prípadne s pomocou známych, aby ušetrila aspoň nejaké financie.


Prvou položkou pri renovácii bola výmena dlažby v kuchyni - a odstránenie jednej priečky, aby kuchyňa viac komunikovala s denným priestorom. Napriek klišé o tom, že dnešní mladí ľudia radšej komunikjú cez mobil alebo počítač, v skutočnosti radi robia veci spoločne - hoci len v uzavretej komunite bytu alebo rodiny. Otvorená kuchyňa je preto v mladých domácnostiach pomerne častou voľbou.

Páči sa vám nálada tohto bytu? Pozrite si podobný, ktorý si zariadili dvaja cestovatelia

Viaceré kusy nábytku pochádzajú od rodiny, z blších trhov alebo z cestovateľských výprav - kreslá dostali nové čalúnenie, jedálenský stôl je z domu rodičov, konferenčný stolík vyrobil dedko podľa fotografie podobného, ktorého jeho vnučka videla vo Francúzsku. Deväť mesiacov strávila Paula s priateľom na cestách. Navštívili krajiny ako Sýria, Maroko, Rusko, Čínu, Taliansko... Z nich si priniesli suveníry v podobe ručne tkaných textílií, sošiek, obrazov - a to najcennejšie - nový pohľad na život.


Byt je pre majiteľku a jej partnera oázou pokoja. Zariadenie tak trochu evokuje plážovú atmosféru, čo je v rušnom veľkomeste nezvyčajné. Tento zámer bol cielený - dvaja ekonómovia si starostlivo budujú kariéru, no nezabúdajú pritom „žiť". Syndróm vyhorenia v pomerne skorom veku je totiž pre túto generáciu reálnou hrozbou.

Autor: Nonka
Zdroj foto: Igor Giroto pre Historias de Casa