Najčastejšie chyby v bývaní - a ako ich ľahko a rýchlo napraviť

Môj byt | 15.08.2017

Nie všetko sa na prvý pokus vydarí. Najčastejšie omyly, ktoré robíme pri zariaďovaní, sa však dajú pomerne ľahko odstrániť. Tak na čo čakať?

1. Už roky ste nič nezmenili
Interiéry nie sú vytesané do kameňa. Mali by preto odzrkadľovať náš aktuálny život. Tak ako sa v čase mení naša životná situácia - deti rastú, postupujeme v práci, meníme zamestnanie alebo objavujeme nové koníčky - aj náš interiér by sa mal zmeniť.

Najnovšie trendy v domácnosti: Tieto veci ľudia na internete často hľadajú - máte ich aj vy?

Niekedy stačí prestavať nábytok, odmeniť doplnky, vytriediť knihy, dekorácie alebo aspoň kúpiť nové poťahy, závesy či koberec.Inokedy je potrebná radikálnejšia zmena. Tak či onak, život potrebuje plynúť, a nemal by stagnovať ani v domácnosti.


2. Preplnené police

Knižnice, policové systémy, komody a sekretáre nemusia praskať vo švíkoch. Naozaj nie je nutné, aby ste vystavili každú jednu vec, ktorú vlastníte. Domácnosť tak bude vyzerať zapratane a unavene.

Nevzdávajte to so starým nábytkom: S trochou šikovnosti z neho môže byť krásny solitér!

Aby interiér pôsobil dynamickejšie, nezaškodí osvojiť si metódu Marie Kondo - a zbaviť sa všetkého, čo nám neprináša radosť. Jednoduchým riešením je triediť veci na kôpky: „pekné", „zaujímavé" a „preč s tým". Alebo dve možnosti: nechať - vyhodiť. Keď znížite množstvo predmetov, môžete ich oveľa krajšie vystaviť.


3. Nepraktická sedačka

Vybrali ste si naozaj krásnu sedačku, no ukázala sa asko totálne nepraktická? Vitajte v celkom početnom klube! Vybrať vhodnú sedačku nie je také ľahké, ako sa zdá. Napríklad: Oslnila vás krásna svetlá sedačka, ktorá by vyzerala senzačne, keby ste nemali domáceho miláčika, keby ste nemilovali jedenie pred televízorom, keby ste nemali neposedné deti. Alebo: vždy ste túžili po koženej sedačke, konečne ju máte, ale v lete sa na ňu lepíte a v zime chladí ako ľad...

Nový poťah na sedačku, ktorý si vyrobíte sami: Skúste japonskú batiku šibori

Príkladov nevhodne zvolenej sedačky je veľa - s rozmermi, ktoré nepasujú, materiálom, ktorý ide proti vám alebo farbou, ktorá sa rýchlo opozerala. Riešení je (okrem výmeny sedačky) niekoľko: Ak ide o časté špinenie, treba začať tým, že ju necháte profesionálne vyčistiť a ak je to možné, ošetriť apretážou. Prípadne, zadovážite si snímateľné poťahy, ktoré sa dajú prať v pračke. Momentálne sú trendové veľké prikrývky s etno vzormi. Ak sa vám hodia do celkového interiéru, aj to môže byť cesta. Prípadne, čo tak upliesť si vlastnú, originálnu prikrývku?


4. Neútulná obývačka

Návštevu zvyčajne pohostíme v obývačke, čiže chceme, aby vyzerala dostatočne reprezentatívne. To by jej však nemalo uberať na útulnosti. Koniec-koncov, nejde o formálne posedenie politikov, však?Problémom môže byť rozmiestnenie nábytku - sedenie by malo nabádať na komunikáciu, nie smerovať len na televízor.

Pozrite sa: Premena obývačky urobila z bežnej miestnosti skvelú!

Niekedy je lepšie sedačku odsunúť od steny a postaviť ju tak, aby sa stala centrom miestnosti - namiesto toho, aby bol všetko nábytok prirazený k stene s tým, že v strede izby vznikne prázdne Námestie nikoho.

 


5. Sterilná kuchyňa

Samozrejme, táto „sterilita" sa netýka hygieny, ale atmosféry v miestnosti. Senzačné moderné biele kuchyne, prípadne perfektne naleštené povrchy sú krásne, keď ich vidíme v naštylizovanom obchode s nábytkom. No priamo v domácnosti môžu pôsobiť bez života.

Moderné kuchyne, ktoré splývajú s obývačkou: Elegantné riešenie nielen pre otvorenú kuchyňu

Riešením nie je výmena celej kuchyne, ale dobrý výber detailov. Napríklad dosky na krájanie by mohli byť z pekného kusa dreva, namiesto plastu. Drobné elektrospotrebiče alebo náčinie môže byť pekných tvarov alebo farieb, rovnako ako misa na ovocie, prestierania alebo črepníky s bylinkami.

Autor: Nonka
Zdroj foto: Houzz

Focus Media

Video

Diskusia