Stále rozhádzaná domácnosť? Možno robíte tieto 4 chyby!

Môj byt | 31.01.2019

Nech robíte, čo robíte, doma to stále vyzerá ako po výbuchu? Možno nejde o neporiadok v podobe prachu a špiny, ale robíte chyby pri zariaďovaní.

Aby interiér pôsobil usporiadane, upokojujúco, no nie strojene, je dobré dbať na drobnosti. Prejdite sa vašou domácnosťou a zamyslite sa, či za rozhádzaným dojmom nie je niektorá z týchto štyroch chýb:

1. Dekorácie nemajú systém
Len málo ľudí odolá pokušeniu a nezačne doma hromadiť roztomilé drobnosti, suveníry z dovolenky alebo malé milé darčeky od blízkych.

Problém je, že nie vždy sa nám podarí tieto doplnky zladiť a dať im systém či symetriu. Pritom práve tie dávajú domácnosti usporiadaný dojem. Pri najbližšom utieraní prachu teda urobte veľké triedenie. Dekorácie nemusia stáť v rade ako vojaci, no skúste ich aspoň zostaviť do pekných zátiší. A najmä, netreba mať na očiach stále všetko.


Nevynechajte: Užitočné rady, ako mať poriadok v kuchyni

2. Umenie lícuje s nábytkom
Áno, dáva zmysel, aby sme obrazy vešali na stenu tak, aby lícovali so skrinkami, sedačkou alebo iným nábytkom. Má to však aj isté riziko - a to platí najmä pre tých, ktorí radi preskupujú nábytok, aby do domácnosti vniesli viac sviežosti. A síce, že hoci nábytok popresúvame, háčiky na obrazy ostanú na starých miestach. A výsledkom sú čudne rozvešané umelecké diela...

Inšpirujte sa: Zariaďovanie je dlhodobý proces - inšpirujte sa bytom mladej dvojice

3. Priveľa mäkkosti
Dojem neporiadku v spálni? Možno je to neustlanou posteľou. Periny a paplóny by mali byť cez deň zakryté prikrývkou na celú posteľ. Nemala by byť však priveľmi mäkká, pretože tak nebude dobre držať tvar a posteľ bude stále vyzerať neporiadne.

Vezmite si príklad z hotelov, ktoré majú postele ustlané ako v armáde.
To isté platí pre obývačku - množstvo dekoračných vankúšikov je fajn, no mali by byť pekne uložené a farebne spolu ladiť.


Prečítajte si: Ako blafovať, že máte doma poriadok

4. Nábytok sedí na zemi
Masívne sedačky, kreslá a knižnice, ktoré sedia na zemi, t. j. nemajú nožičky, ale pevné sokle, môžu pôsobiť ako energetické štuple. Nevyzerajú dostatočne vzdušne a ľahko a aj to môže byť príčinou ťažkopádneho dojmu v miestnosti. Niekedy pomôže to, že nábytok jednoducho vybavíte nožičkami. Aj pár centimetrov nad zemou odľahčí priestor.

Autor: Zuzana

Focus Media

Video

Diskusia