Wellness bývanie: 5 tipov, ktoré nesmú chýbať

Môj byt | 29.03.2019

Na wellness sa nemusí len chodiť. Môžete ho mať doma. A to nielen v kúpeľni.

Ak chcete vedieť tajomstva domova, ktorý nabíja energiou, určite sa neriaďte len poučkami o architektúre, ale aj srdcom a doplnkami, ktoré pohládzajú nielen oči, ale aj dušu.

Vyhradené priestory
V bežných bytoch a domoch akoby sme počítali len s úžitkovou plochou pre telo. Máme obývačky, herne, fitnes centrá, spálne a meditačné kútiky akoby chýbali. Priestor na premýšľanie, čítanie, meditáciu. Stačí malý rozmer, pretože veľký duch nemusí mať mnoho metrov štvorcových. Poduška, deka, pohodlné kreslo. Príjemná tapeta na stene... To všetko je základom domáceho pookriatia. Načo chodiť relaxovať inde?

Prečítajte si: Stoličky prezradia, aká ste rodina!

Dotyk s prírodou
Dizajnérka Carolyn DiCarlo tvrdí, že pre človeka v meste nie je nič horšie, ako keď sa sám a dobrovoľne vzdá rytmov prírody. Je to extrémne stresujúce pre telo. Preto ak si chcete domov chodiť oddýchnuť, je fajn mať dostatok prirodzeného svetla. Nepreháňať to s umelým osvetlením a ideálne je mať okolo seba aj kvety, ktoré sa menia s rytmom prírody. Ak treba kvety zazimovať a na jar prebúdzať, neberte to len ako povinnosť, ale šancu byť v kontakte s prírodou aj v meste plnom betónu.


Nevynechajte: Viete, ako dosiahnuť pozitívnu atmosféru v kuchyni?


Vyvarujte sa pocitu väzenia
Často sa skloňuje negatívny pocit zo štyroch stien. Áno, skutočne nás to veľmi nenapĺňa pozitívnymi energiami. Napríklad aj vo wellness centrách ostávajú otvorené priestory, viac ako pevné priečky dominujú jemné paravany. Spravte to tak aj doma. Ak už sa potrebujete uzatvoriť, doprajte si aspoň dostatok svetla a vzdušnosti, ktoré pocit zovretia rozptýlia.

Ozrite si aj: 9 najčastejších chýb, ktoré (možno) robíte v spálni

Pozor na dotyk
Materiály okolo seba vnímame aj hmatom a preto ak chcete mať okolo seba wellness prostredie, v ktorom sa budete cítiť príjemne, je na mieste obklopovať sa prírodnými materiálmi. Ani na prvý pohľad chladné veci ako napríklad mramor, kameň, drevo nemusia byť zlé. Práve naopak, sú príjemné na ľudskú ruku. Avšak kov a napríklad žula už nie sú tak prítulné. Preto ich skôr obmedzujte.


Bojujte proti hluku

Je to extrémne dôležité. Pretože práve v relaxačných centrách hrá príjemná hudba a nič vás neruší. Hluk sa negatívne odráža na psychike. Aj ten, ktorý možno už ani nevnímame. Doprajte si luxus dobre tesniacich okien a klimatizácie s nízkym hlukom. Nepúšťate si stále okolo seba rádio, ventilátor, televíziu. Vyčistením priestoru od rušivých zvukov pookreje aj vy.

Nazrite aj do galérie pod článkom a inšpirujte sa pohodovými interiérmi.

Autor: MarcosFocus Media

Video

Diskusia