Radíme: Overené tipy psíčkariek na to, ako sa v byte nezblázniť z psích chlpov

Môj byt | 23.10.2018

Zvieracie chlpy dokážu byť mimoriadne frustrujúce, hlavne ak ich nachádzate všade. Áno, doslova, pretože každý milovník psov vie, že stopy po svojom miláčikovi nájde aj v aute, v práci, na každom kúsku oblečenia, pes je prosto nerozlučný spoločník.

Ako sa teda nezblázniť z chlpov a namiesto toho sa ich efektívnejšie zbavovať?

Ak nemáte doma zrovna plemeno naháča, tak isto poznáte patálie s chlpmi. Zvieracie chlpy vypadávajú v pravidelných intervaloch, poznajú to všetci chovatelia. Pĺznutie však nezávisí len od ročného obdobia, ale aj od plemena psa, jeho veku a hormonálneho nastavenia, vonkajších vplyvov a celkového zdravia zvieraťa.

Prečítajte si aj: Zubné pasty sú chemický koktejl - vymeňte ich za zdravé verzie

Niektoré plemená strácajú chlpy menej, napríklad pudlíky či jorkširské teriéry. Ich chlpy sú dlhé a rastú pomerne dlhú dobu, preto podajú menej často. Navyše sa podobajú na ľudské vlasy a ich odstraňovanie je omnoho jednoduchšie. Naopak, psi ako labradory či husky strácajú veľké množstvá chlpov, pretože ich majú krátke a ich podstata je výrazne hrubšia.

 

Ak máte možnosť, zvoľte si plemeno, ktoré nevyžaduje mnoho upratovania chlpov. Avšak v prípade, že už doma máte psíka, po ktorom ostáva veľa chlpov, budete musieť pravidelne a dôkladne upratovať. A bude to chcieť systém!

Prečítajte si aj: Keď dizajn pomáha: vaňa pre invalidov, tehotné ženy aj malé detičky

Vyhraďte priestory, do ktorých zviera nebudete púšťať. V týchto miestach sa vám bude ľahšie upratovať, chlpy sa na ne dostanú druhotne, čiže prenosom a bude ich rozhodne menej. Dbajte na to, aby ste chlpy pravidelne odstraňovali priamo z ich majiteľa - teda vyčesávali. Podľa veľkosti a druhu psíka si môžete zakúpiť šikovnú rukavicu na zber chlpov, rovnako tak správny výber hrebeňa a ostatných pomôcok môže znížiť výskyt chlpov v celej domácnosti.

 

Investujte

Investujte do správneho vysávača a pred kúpou skontrolujte nielen jeho výkon, ale hlavne výbavu. So správnymi nástavcami sa bude vysávať jednoduchšie a hlavne rýchlejšie. To znamená, že budete mať chuť vysávať častejšie, a teda udržíte lepší poriadok. Majte vysávač vždy po ruke. Ak máte možnosť, denne vysávajte napríklad tyčovým vysávačom. Odstránite tak väčšinu čerstvo vypadnutých chlpov skôr než sa zapichnú do textílií, kobercov či do oblečenia.

Valček do ruky

Či už bývate so svojou mačkou, alebo so psíkom, bez tejto praktickej pomôcky sa zrejme nezaobídete. Pomôže nielen pri udržiavaní oblečenia v čistote, ale použiť ho rozhodne môžete aj na nábytok či na iné povrchy.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia