Celebrity prepadli ošiaľu a zariaďujú si byty týmto! Ani podlaha, ani koberec, čo to teda je?!

Môj byt | 26.10.2018

S týmto doplnkom môžete mať celý domov vymaľovaný na bielo, a predsa bude nádherne žiariť!

Aj vy obdivujete zručnosť majstrov pri pohľade na bohato zdobené podlahy v historických objektoch? Podlaha dominuje v interiéri rovnako ako steny či zariadenie. Nie je dôležitá iba jej kvalita, ale aj povrchová úprava. Drevené parkety nemusia byť len obyčajné. Umelecké podlahy z dreva pristanú i modernému interiéru, stačí si vybrať...

Prečítajte si aj: FOTO PRED A PO: Super premena - z ošarpaného domu kráľovstvo!

Čo to je?

Inkrustácia je technika vkladania dekoratívnych prvkov do základného materiálu, najčastejšie do dreva. Pri podlahách sa používajú dekorácie z rôznych druhov dreva, kovu, z prírodného kameňa či cementu, ktoré vytvárajú kontrast. Môže ísť o kvetinové, geometrické i abstraktné motívy, preto nie je problém podlahu aplikovať v rôzne zariadených interiéroch.

 

Mimoriadny vzhľad

Drevené podlahy s inkrustáciami sú výnimočné, krásne, luxusné a originálne. Ponúkajú príležitosť na vytvorenie mimoriadneho interiéru. Tzv. inlay sa vo väčšine prípadov vkladajú do podlahy manuálne, čo vyžaduje zručnosť a skúseností. Vďaka vloženým prvkom však podlaha získa neopakovateľný vzhľad a pôsobí plastickejšie. Na výber je množstvo motívov, ak si nevyberiete, výrobca vám dokáže vytvoriť vzor podľa vlastného návrhu.

Prečítajte si aj: Vyhoďte fádne nočné stolíky, ktoré sú na jedno kopyto: Toto je 38 inšpirácií na totálny štýl

Skrášlia aj stenu

Originálnu podlahu si môžete vytvoriť vlastnými rukami. Niektorí výrobcovia ponúkajú parketové lamely s intarziami, z ktorých si sami zložíte umeleckú podlahu. Na internete nájdete množstvo zaujímavých motívov v podobe bordúr či medailónov rôznych veľkostí, ktoré sa dajú vložiť aj do existujúcej podlahy. Originálne medailóny sú také krásne, že ich môžete aplikovať aj na stenu.

 

Drevené koberce

Vkladanie inkrustácií je skutočné umenie. Svedčia o tom nádherné „drevené koberce", ktoré vznikajú v dielni talianskej firmy Tavolini Design Studio. Inšpiráciou pre vzory sú pôvodné orientálne koberce. Okrem rôzne sfarbených drevín do podlahy vkladajú kúsky medi, nerezovej ocele, mosadze, bronzu, onyxu, jantáru, mramoru, keramických dlaždíc a iných materiálov. Bonbónikom z ich dielne je svetelno-hudobná drvená podlaha, ktorá vo večerných hodinách rozohrá nádherné divadlo.

Ako sa o ne starať?

Určite vás zaujíma, ako sa o takúto podlahu starať. Napriek kombinácii rôznych materiálov - úplne rovnako ako o klasickú drevenú podlahu. Stačí jemný čistiaci prostriedok bez abrazívnych častí. Podlahu umývajte len s vlhkou handrou, aby do škár medzi podlahou a intarziami nevnikla vlhkosť. Ešte predtým ju môžete opatrne povysávať na nižšom výkone.

Lepšie je však raz vidieť, a preto si pozrite všetky nádherné vzory na podlahe v našej galérii.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia