TIETO špeciálne nátery vytvoria z obyčajného dreveného nábytku skvost

Môj byt | 04.12.2018

So špeciálnou povrchovou úpravou dokáže "obyčajné" drevo imitovať rôzne povrchy. Presvedčte sa sami!

Drevo je materiál, ktorého kvality netreba zvlášť predstavovať. V interiéri má široké uplatnenie od nábytku, cez podlahy, schody, okná i obklady stien. Napriek tomu, že drevo je krásne aj vo svojej prírodnej podobe, súčasný dizajn kladie na jeho vzhľad vyššie nároky.

Špeciálne nátery a techniky

Rôzne efekty môžete na dreve vytvoriť mechanicky alebo chemicky pomocou farebných náterov, lakov, voskov, olejov či moridiel. Vďaka náterom získa drevo ochrannú vrstvu, ale aj atraktívnejší vzhľad. S nimi je hračkou zmeniť jelšové drevo na čerešňové či topoľ na mahagón. Ešte väčší priestor experimentovať umožňujú špeciálne nátery, vďaka ktorým drevený povrch pripomína kameň, mramor, kožu či kov.

Prečítajte si aj: To musíte vidieť: 12 tipov na bielu kúpeľňu, ktorá NEBUDE vyzerať ako nemocnica

Čarovná patina

K najznámejším úpravám patrí patina, ktorá dáva vzhľadu dreva opotrebovanosť. Drevo získava prirodzenú patinu používaním alebo vystavením poveternostným vplyvom. V interiéri vyzerá veľmi dobre, preto sa na drevo nanáša umelo pomocou farby či moridiel, ktoré mu dodajú požadovaný vzhľad. Nábytok s patinou je obľúbený najmä v provensálskom, vintage alebo v shabby chic štýle. Výhodou je, že patinovať môžete nový aj starší nábytok.

 

Efekt hrdze

Hrdza spoľahlivo zlikviduje kovové povrchy, ale nedá sa uprieť, že má svoje čaro. A to je dôvod, prečo vznikli špeciálne laky, ktoré dokážu drevenému povrchu prepožičať vzhľad hrdze. Nátery obsahujú čiastočky železa, preto je výsledný vzhľad taký autentický. Nábytok upravený týmto spôsobom získa originálny vzhľad a výborne zapadne do priemyselného i do moderného štýlu.

Prečítajte si aj: 6 trendy nápadov na podlahu v kúpeľni: Zabudnite na zastaralé dlažby 

Ako betón

Betón si podmanil interiér už dávno. Vyníma sa na stenách, podlahe, kuchynskej pracovnej doske, ale aj na nábytku. Jeho surová krása výborne pristane najmä modernému štýlu. Výhodou „betónového" náteru na drevo je na rozdiel od skutočného betónu nízka hmotnosť a jednoduchá realizácia. Náter má konzistenciu podobnú stierke a nanáša sa ručne špachtľou. V nátere je viditeľná zrnitá štruktúra, ktorá je typická pre betón.

 

Efekt kože i spáleného dreva

Úplnou novinkou povrchovej úpravy na drevo je lak s efektom kože. Na obrúsený drevený povrch ho nanášate striekaním. Po zhruba hodinovom schnutí nanesiete krakelovací lak, ktorý vytvorí požadovanú štruktúru kože. Čím bude vrstva laku hrubšia, tým vernejší je výsledný vzhľad.

Čím je drevo staršie, tým je krajšie

A to je dôvod, prečo výrobcovia ponúkli na trh náter, ktorý pomôže vytvoriť efekt spáleného dreva. Okrem náteru je však potrebné drevený povrch mechanicky upraviť kefovaním a odstrániť „mladé" letorasty. Použiť však môžete i opaľovaciu pištoľ. Najvhodnejšie na takúto úpravu sú mäkké druhy dreva, napríklad smrek alebo borovica, ktoré majú výraznú štruktúru.

Ak si takéto špeciálne nátery na dreve neviete prestaviť, nahliadnite do našej galérie.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia