Najlepšie triky ako zamaskovať radiátor v izbe štýlovo a efektívne

Môj byt | 19.12.2018

Radiátor máme v izbách asi všetci, jeho funkciu nespochybňujeme. Ale zhodneme sa aj na tom, že je škaredý, tak mu dajte pomocou týchto trikov veľké ZBOHOM!

Bez neho sa to v našich zemepisných končinách prosto nedá. Nie každý radiátor však chceme mať neustále na očiach. Nech sú vaše dôvody akékoľvek, aj radiátor možno efektívne a štýlovo ukryť tak, že ho pomocou zásteny premeníte na príjemnú súčasť vašej domácnosti.

Dôvodov prečo je potrebné radiátor zakrývať alebo dokonca ukrývať, môže byť mnoho. Ak máte už starší radiátor, nemusí vám vyhovovať jeho vzhľad a neraz v tomto prípade nepomôže ani nový náter. Jednoducho, radiátor musí zmiznúť z dohľadu, aby nerušil váš interiér.

Prečítajte si aj: FOTKY PRED A PO: Tieto prerábky spální vám vezmú dych

Druhým dôvodom, pre ktorý sa ho potrebujete zbaviť, je bezpečnosť detí, návštevníkov alebo hoci aj domácich zvierat. Áno, sú chvíle, kedy je vhodnejšie mať vyhrievacie zariadenie pekne zakryté za bezpečnou stenou.

 

Na čo myslieť?

Než svoj radiátor zakryjete, mali by ste si premyslieť hneď niekoľko vecí. Tou prvou je ľahká manipulácia, respektíve prístupnosť. Nie každý má k dispozícii možnosť na diaľku si nastaviť intenzitu kúrenia, preto by prístup k ventilu (i k meračom) mal byť jednoduchý. Nehovoriac o tom, že ak nastane nejaká nehoda, mali by ste sa k tečúcemu radiátoru dostať čo najrýchlejšie.

Ďalšou veľmi dôležitou vecou pri výbere alebo návrhu radiátorovej zásteny je jej vplyv na výhrevnosť. Bude dostatočne prenikať teplo do miestnosti alebo ho zástena pohltí a vy budete platiť za teplo zbytočne? Okolo radiátora musí vzduch dostatočne prúdiť, nezabúdajte, že teplo stúpa smerom nahor.

Prečítajte si aj: Používajte tieto upratovacie triky: Nikto nezistí, že máte domáce zvieratko!

Poslednou vecou, ktorú je vhodné zvážiť, je čistenie. Tak ako pri každom inom kuse nábytku, aj pod a za radiátor a za jeho zástenu rýchlo napadá prach i rôzna špina, preto by ste mali mať možnosť kryt jednoducho odstrániť a spraviť potrebné upratovanie.

 

 

Z čoho?

Hľadajte materiály, ktoré znášajú intenzívne teploty. Kryt by sa nemal priamo dotýkať výhrevného telesa, mal by byť len v jeho blízkosti. Ideálne sú prírodné materiály ako drevo alebo ratan, či dokonca bambus.

Náš tip: Na drevenú konštrukciu pripevnite látkovú zástenu. Vizuálne tak radiátor odstránite, napriek tomu bude môcť teplo neustále prúdiť do miestnosti prakticky bez prekážky. Alebo si dajte spraviť kryt radiátora na mieru u šikovného stolára. V jeho hornej časti môže byť polica na kvety, ktoré preferujú vyššie teploty počas celého roka.

 

Nechcete nič špeciálne?

Pohľadajte vhodný kus nábytku, napríklad úzky stôl na kvetiny či servírovací stolík, ktorý správne zakryje celý radiátor. Zvoliť môžete aj vhodnú skrinku, z ktorej odstránite zadný diel, vznikne vám zaujímavé riešenie.

Pozrite si v galérii spôsoby, ako ukryť radiátor. Ani ho na fotkách nenájdete!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia