Bytová schôdza: Neignorujte ju, vypomstí sa vám to!

Môj byt | 15.01.2019

Na domové schôdze sa nikomu nechce chodiť, je to otravné a strata času, hovoríte si. Môže sa vám to však poriadne vypomstiť. Pýtate sa - ako?

Bývanie v bytovom dome má aj svoje úskalia. Tými môžu byť susedia a povinnosti, ktoré spoločne máte voči domu, ktorý obývate. Najčastejšie nám túto nemilú záležitosť pripomenú domové schôdze. Dokážu byť poriadne otravné, ak ich však budete ignorovať, môžu sa vypomstiť!

Pozrite si aj: Táto vec má schopnosť vylepšiť vám v spálni náladu: Máte ju?

Keď bývate v bytovom dome, mali by ste sa podľa zákona so svojimi susedmi stretávať aspoň raz ročne a spoločne rozhodovať o tom, ako sa vlastne o dom budete starať. Podľa toho, či ste vlastníkom domu, alebo členom bytového družstva ide o zhromaždenie vlastníkov alebo členskú schôdzu.

 

Všetci vieme, že domové schôdze bývajú obvykle zvolávané v čase, ktorý prakticky nikomu nevyhovuje. Cez víkend, prázdniny či sviatky je takmer nemožné zastihnúť kohokoľvek doma, preto sa zvyčajne plánujú na podvečer niektorého pracovného dňa.

Pozrite si aj: Žiadne zdražovanie nebude! 6 spôsobov ako ušetriť na energiách

Ak patríte k nešťastníkom, ktorí veľa cestujú alebo sa z práce nemôžete uvoľniť, je možné, že ani schôdzu o šiestej podvečer nestihnete. Nehovoriac už o tom, že postávať kdesi v kočikárni či v pivnici dve - tri hodiny nie je žiadna zábava!

Pozrite si aj: Toto sú NAJdizajnovejšie budovy planéty! Získali celosvetový obdiv: Získajú aj váš?

Prečo sa stretávať?

Na stretnutí sa musia prebrať viaceré predpísané témy. Mali by ste sa oboznámiť s aktuálnym technickým stavom domu, vykonanými, plánovanými a ostatnými potrebnými opravami. Druhou dôležitou položkou je jej ekonomický stav - teda výška fondu, nedoplatky či preplatky, ktoré vznikli za uplynulé obdobie.

 

Na schôdzi sa môžete dozvedieť či v dome nemáte neplatičov, i to ako sa bude v ich prípade postupovať. Spoločne môžete prebrať aj postup voči susedom, ktorí sa správajú nevhodne, znečisťujú spoločné priestory alebo sú nadmerne hluční, či púšťajú do domu neprispôsobivé osoby.

Pozrite si aj: Ako mať Vianoce po celý rok? S týmto vynálezom to bude hračka!

Aj keď tieto záležitosti vyzerajú ako nudná agenda, výrazne vplývajú na kvalitu vášho života i vašu peňaženku. Práve finančný aspekt rozhodnutí prijatých na týchto schôdzach by mal byť dôležitým motívom pre vašu účasť. Ak sa zúčastniť nemôžete, oznámte písomne vopred svoje námietky, návrhy alebo navrhnite iný dátum stretnutia.

Pozrite si aj: Túžite po bezpečnosti, ale nechcete sa stále zamykať? Potrebujete túto vec!

Na stretnutí vás môže zastupovať aj niektorý ďalší sused. Svoje pripomienky a návrhy nechajte zapísať do zápisnice zo stretnutia a ak ste na stretnutí neboli, požiadajte o nahliadnutie, ak nebola zverejnená.

 

Dobré vzťahy so susedmi

Mnohí z nás radi žijú v sídliskovej anonymite, pretože na prvý pohľad na nás nekladie žiadne požiadavky. Susedia vám však môžu byť veľmi nápomocní, hlavne v prípade, že potrebujete riešiť problémy rôzneho typu. Udržovať preto dobré a korektné vzťahy sa rozhodne vyplatí.

Pozrite si aj: Život ako v rozprávke: Budete ho mať vďaka tomuto fínskemu vynálezu

Náš tip: Udržujte dobré vzťahy s ľuďmi v rovnakej situácii či s rovnakým zmýšľaním. Ak potrebujete v dome opravy, ale starší členovia hlasujú proti, lebo sa im dlhodobé investície nezdajú zaujímavé, oslovte mladších susedov, ktorí si vedia investície prepočítať na úspory do budúcnosti.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia