Každá vyfajčená cigareta v byte znižuje jeho hodnotu: Ako je to možné?

Môj byt | 16.01.2019

Že fajčenie škodí zdraviu, sa nikomu už nechce ani počúvať. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo všetko robí s vaším bytom?

Žijete vo fajčiarskej domácnosti? Nie, nemusíte aktívne fajčiť, stačí, že vo vašej domácnosti fajčí partner či iný člen rodiny. Je to záťaž nielen pre vaše zdravie - mali by ste totiž vedieť, že s každou vyfajčenou cigaretou znižujete hodnotu svojej nehnuteľnosti. A nielen to!

Pozrite si aj: Obyčajným dlaždiciam dajte zbohom: Inšpirujte sa farbami orientu, nádhera!

Cena, ktorú fajčiari platia za svoj zlozvyk, nekončí pri účte za cigarety. Samozrejme, ide aj o zdravie, fajčenie však predstavuje aj ďalšie, neraz skryté náklady, ktoré nefajčiari prosto nemajú. Tušili ste, ako fajčenie vplýva na vaše bývanie?

 

Cigaretový dym je veľmi nepríjemným spoločníkom. Ak fajčíte, iste viete, že na úplné odstránenie dymu z oblečenia alebo z vlasov je potrebný kúpeľ či pranie. Žiaľ, nie každý kus nábytku v domácnosti možno pravidelne prať, a tak aj keď nefajčíte priamo v miestnosti, ale vyjdete na balkón alebo idete fajčiť do okna, na svoju pohovku, posteľ i ostatný nábytok prenášate rôzne súčasti cigaretového dymu.

Pozrite si aj: Šialené a adrenalínové: Toto sú najbrutálnejšie výťahy sveta, v ktorých je jazda zážitkom

Zapáchajúci nábytok, samozrejme, znižuje kvalitu bývania a výrazne znižuje šancu, že sa vám daný kus nábytku podarí v budúcnosti predať. Fajčenie tiež ovplyvňuje steny v miestnostiach, svetlé farby získajú časom nažltlý odtieň a cigaretový dym v poréznych stenách ostáva po dlhé roky.

Pozrite si aj: Je lepšie schodisko či výťah, ak mám malý domček? Z odpovede budete prekvapení

Samotné vetranie nie je dostačujúce. Aj keď fajčiar rozdiel nepozná, ak do takéhoto bytu vstúpi nefajčiar, bude dym cítiť aj pri otvorenom okne.

 

Pri každom maľovaní takéhoto priestoru je nevyhnutné steny dobre očistiť a ošetriť penetračným náterom. Splodiny z cigaretového dymu sa však uvoľňujú aj dlhú dobu po tom, ako sa s fajčením prestane - a toto terciálne fajčenie predstavuje riziko pre každého, mimoriadne však pre deti a oslabené osoby.

Pozrite si aj: Tento trend z ulíc sa dostáva do interiérov. Budete ho chcieť aj vy!

Pomôže balkón?

Áno, vždy je vhodnejšie ísť fajčiť mimo obytný priestor, časť dymu a škodlivých látok sa však vždy dostane aj do bytu či domu. Ak fajčíte v otvorenom okne, dym prúdi aj do obytných priestorov.

Pozrite si aj: 4 TOP trendy pre rok 2019, ktoré musíte mať!

Pri fajčení na balkóne a v okne sa tiež vystavujete riziku nevôle zo strany susedov, váš dym totiž môže zadymiť susedovu spálňu či detskú izbu, pomôcť nemusí, ani ak si dôkladne zatvorí okno vždy, keď si idete zapáliť.

 

Extrémne nevhodné je fajčenie v kúpeľni či na záchode, vetrák a stúpačky spájajú totiž všetky byty nad i pod vami. Veľmi efektívne tak dymom zamoríte byty väčšiny susedov a oni nemajú možnosť brániť sa.

Pozrite si aj: Poznáme vec, ktorá bude tento rok totálne OUT: Má ju doma takmer každý, bohužiaľ

Realitní makléri potvrdzujú, že fajčiarske byty sa predávajú pomalšie a za nižšie ceny. Ak pri predaji chcete eliminovať pach cigariet, investujte do vymaľovania priestorov a zbavte sa nábytku, ktorý je najviac cítiť po dyme (hlavne čalúnený nábytok a koberce).

Náš tip: Okrem vetrania zlepšia ovzdušie v byte aj rastliny, ktoré filtrujú vzduch. Vo fajčiarskej domácnosti by ste na nich rozhodne nemali zabúdať.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia