Nenechajte sa oklamať: Aký je rozdiel medzi garsónkou a jednoizbákom?

Môj byt | 17.01.2019

Dnes sú byty také maličké, že sa rozdiely začínajú stierať, a to býva často dôvodom, pre ktorý naletíme realitným maklérom. Tí nám ponúkajú minimálnu rozlohu bytu za maxiálnu cenu. Poďme si povedať, ako im nenaletieť!

Bývate v jednoizbovom byte alebo v garsónke? Zaskočili sme vás našou otázkou? Možno ste ani netušili, že medzi týmito dvoma typmi bývania existuje rozdiel. V čom sa teda odlišujú a ktorý z nich je pre vás vhodnejší?

Pozrite si aj: Zbohom, obyčajná vaňa: Takéto tvary od výmyslu sveta musíte vidieť!

Mnoho ľudí netuší, že medzi jednoizbovým bytom a garsónkou existujú viaceré rozdiely a že nejde o ten istý typ bývania. Nie každý malý byt je zároveň garsónkou! Medzi týmito dvom druhmi bývania je niekoľko rozdielov, ktoré môžu mať výrazný vplyv na kvalitu vášho bývania.

 

Áno, je to rozdiel!

V prvom rade je potrebné si povedať, že garsónka predstavuje typ bývania, ktorý je jednoduchý a určený pre jednu osobu. Jej rozloha zvyčajne nepresahuje 30 m štvorcových a nemá samostatnú kuchyňu, kuchynský kút je len súčasťou obytnej miestnosti. K izbe patrí sociálne zariadenie a zvyčajne malý vstupný priestor.

Pozrite si aj: 5 dekorácií, ktoré rozžiaria vašu kúpeľňu, neoľutujete!

Na rozdiel od garsónky má jednoizbový byt samostatnú kuchyňu a samostatnú izbu. K nim patrí vstupná chodba a sociálne zariadenie. V prípade jednoizbového bytu tak máte dve rozličné miestnosti, v ktorých sa môžu nezávisle odohrávať rôzne činnosti. Napríklad jeden z partnerov spí a druhý v kuchyni varí alebo sleduje televíziu.

Prečítajte si aj: Chýba vám len táto jedna vec a štýl vašej kúpeľne bude dokonalý

Na čo nezabudnúť?

Človek, ktorý býva sám, hľadá len dočasné bývanie alebo jednoducho aktuálne netrávi vo svojej domácnosti prakticky žiadny čas, ale potrebuje nejaké zázemie, iste ocení výhody garsónky.

 

Jednoducho sa udržiava, poskytuje základné možnosti na prípravu jedál a aj vítané súkromie. Ideálna je, ak si o pár rokov s nejakým partnerom budete zakladať domácnosť, zatiaľ však väčšinu času venujete práci, štúdiu alebo cestovaniu.

Prečítajte si aj: Máte miniatúrnu panelákovú kúpeľňu? No a čo - inšpirujte sa našimi nápadmi!

Jednoizbový byt zvažujte, ak už viete, že zrejme neostanete sami. Je to vhodný priestor pre pár, prípadne pre rodiča s jedným dieťaťom. Poskytuje väčšiu mieru súkromia než garsónka a neraz má aj vhodnejšie priestorové členenie.

Prečítajte si aj: Správne osvetlenie v kúpeľni: Z kutice bude wellness

Náš tip: Aj keď idete do jednoizbového bytu, nemusíte sa báť o priestor. Hľadajte praktické rozvrhnutie, aby ste nestratili vzácne metre v nevyužitej chodbe. Prakticky rozvrhnutý jednoizbový byt je na realitnom trhu žiadanou komoditou, preto sa investícia do neho oplatí - šanca, že ho neskôr výhodne predáte, je pomerne vysoká.

Príklady garsónky a jednoizbového bytu si môžete pozrieť aj v našej galérii.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia