Oplatí sa kúpiť byt bez výťahu? Našli sme pre aj proti!

Môj byt | 17.01.2019

Aký je život bez výťahu? Oplatí sa vám vôbec zaujímať sa o takýto byt, alebo by ste ho mali odmietnuť už len pri letmom pohľade na inzerát? Prečo vlastne v dnešných moderných časoch ešte stále máme byty bez tejto vymoženosti? Čo poviete, zvládli by ste to bez výťahu?

Výťah mnohí z nás považujú za bežný štandard v bytovom dome, denne ho neraz používame pri ceste von a naspäť domov. Nie každý dom však výťah má - a o túto „vymoženosť" by ste sa rozhodne mali zaujímať skôr, než si byt kúpite alebo prenajmete!

Ostatní práve čítajú: Je lepšia matná kuchynská linka ALEBO lesklá? Zisťovali sme a výsledok vás prekvapí

Nezabudnite sa opýtať

Aj keď je jeden alebo dva výťahy v bytovom dome štandard, sú lokality a typy domov, v ktorých výťah prosto nenájdete. Ide predovšetkým o staré bytové domy v centrách miest, napríklad v Bratislave či v Košiciach, nájdeme ich, samozrejme, aj v iných mestách.

 

Platí, že čím nižší a starší bytový dom, tým je šanca na výťah menšia. V mnohých prípadoch ani po prestavbách či dostavbách v podkroviach týchto domov sa výťah (pre jeho vysokú cenu alebo priestorové dispozície) nepristavuje.

Ostatní práve čítajú: Varíte si v kuchyni maximálne kapučíno? Potom by vaša kuchyňa mala vyzerať takto!

V zásade platí, že väčšina ľudí zvláda život bez výťahu ak nebýva vyššie ako na treťom poschodí. Takéto bývanie vám môže vyhovovať, ak ste mladí, nemáte deti a ste fyzicky v poriadku, teda sa môžete bez obmedzení pohybovať a prechádzka po schodoch, hoci aj s nákupom nepredstavuje pre vás záťaž.

Ostatní práve čítajú: Klasika nás nudí: Tieto 3 netradičné kuchyne sú čoraz obľúbenejšie

Pre koho nie?

Samozrejme, je mnoho rodín, ktoré zvládajú život bez výťahu, aj keď bývajú na vyššom poschodí. Treba však myslieť na to, že aj keď pravidelne chodíte po schodoch a bez výťahu sa v bežných situáciách zaobídete, sú chvíle, v ktorých vám bude výťah veľmi chýbať.

 

Napríklad pri sťahovaní, presune nábytku, väčších nákupoch, počas zranenia či v chorobe, alebo keď máte jedno, či viac malých detí. Tiež je možné, že niektorí príbuzní či priatelia sa k vám na návštevu bez výťahu nedostanú.

Ostatní práve čítajú: Neuspokojte sa s drevotrieskou: Toto sú dôvody, pre ktoré sa oplatí skutočný drevený stôl

Náš tip: Ak sa sťahujte do bytu bez výťahu, zaujímajte sa o priestory na prízemí, kde budete môcť nechať bicykle a kočíky v zabezpečenom priestore, aby ste ich nemuseli pri každej príležitosti nosiť hore a dolu.

 

Oplatí sa investovať?

Výstavba výťahu je cenovo náročná a čím má dom viac obyvateľov, tým je šanca nižšia, že sa na výstavbe a financovaní výťahu zhodnete. Ak si teda plánujete kúpiť byt v dome bez výťahu, nenechajte sa oklamať cenou - bude skutočne nižšia práve pre absenciu výťahu.

Ostatní práve čítajú: Koniec pravidlám: Vo svete fičí trend BOHO kuchyňa: Sloboda, farebnosť, voľnosť

Žiaľ, časom, keď budete tento byt predávať, musíte počítať s pomalším predajom i s nižšou cenou. Kupcov na byty bez výťahu je totiž vždy menej.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia