4 veci, na ktoré nesmiete zabudnúť, ak máte prvé vlastné bývanie

Môj byt | 18.01.2019

Prvé bývanie je úžasný pocit slobody a zároveň dospelosti. Tá však so sebou prináša aj zodpovednosti, na ktoré nesmiete zabudnúť!

Chystáte sa do vlastného? Nie, nemusíte ešte novú nehnuteľnosť kúpiť, stačí, že budete konečne bývať bez rodičov či úplne prvý raz bez partnera! Na čo myslieť? Vlastné bývanie je obrovskou zmenou v živote, hlavne čo sa zodpovednosti týka. Veď už vám nikto nebude hovoriť, čo musíte a čo nie!

Ostatní práve čítajú: Bytová schôdza: Neignorujte ju, vypomstí sa vám to!

Je jedno, či sa sťahujete do svojho prvého bývania od rodičov, alebo máte čerstvo po rozvode a zariaďujete si svoje samostatné bývanie. V oboch prípadoch musíte myslieť na viacero dôležitých bodov, aby sa vám bývalo príjemne a všetko fungovalo, ako má.

 

Nepreceňte sa

Iste je jasné, že prvým dôležitým bodom budú financie. Bývanie, ktoré si chcete zvoliť, by malo byť finančne udržateľné, čiže by ste si ho mali vedieť mesačne vždy uhradiť a mať zároveň dostatočnú finančnú rezervu pre prípad nečakaných výdavkov, akými sú nedoplatky, zvyšovanie cien alebo pokrytie opráv. Hneď spočiatku myslite na správnu poistku!

Ostatní práve čítajú: Každá vyfajčená cigareta v byte znižuje jeho hodnotu: Ako je to možné?

Okrem financií dobre zvážte, či vás nové bývanie nebude zaťažovať aj časovo. Či nie je dojazdová vzdialenosť pridlhá, či máte vhodnú dopravu po ruke, či sa máte ako prepravovať, ak sa vám pokazí auto.

Ostatní práve čítajú: Nenechajte sa oklamať: Aký je rozdiel medzi garsónkou a jednoizbákom?

Taktiež zvážte, koľko času dokážete venovať koseniu trávnika, opravám či iným činnostiam, ak ich je potrebné okolo domu vykonávať. Vopred sa informujte aj o dostupnosti rôznych služieb - internet alebo mobilné pokrytie nie sú všade rovnaké.

 

Náš tip: Cenu porovnávajte v pomere k výhodám a nevýhodám vášho nového bývania. Čo ušetríte na bývaní, môžete minúť na pohonných hmotách. Život vám môže znepríjemniť chýbajúci výťah alebo hlučný podnik v okolí či rušná doprava.

Ostatní práve čítajú: Oplatí sa kúpiť byt bez výťahu? Našli sme pre aj proti!

Nezabudnite na povinnosti

S novým bývaním sa spájajú aj rôzne povinnosti, napríklad platby za energie, odvoz odpadu, koncesionárske poplatky alebo registrácia vášho psa na miestnom úrade. Tieto nie vždy príjemné „vybavovačky" neodkladajte na neskôr, aby vám nevznikli nedoplatky alebo nehrozili pokuty.

Ostatní práve čítajú: Jazierko v zime: Nedovoľte mu zamrznúť

Informujte sa tiež vopred, či v blízkej budúcnosti nečaká váš dom nejaká významnejšia investícia, napríklad zatepľovanie, oprava výťahov alebo či nemáte povinnosť pripojiť sa na vlastné náklady na verejnú kanalizáciu.

 

Ide o položky, ktoré vám čoskoro môžu výrazne predražiť vaše bývanie a navyše sa spájajú s mnohými starosťami i s diskomfortom pri bývaní, neraz počas niekoľkých týždňov či mesiacov.

V prípade, že ste si kúpili byt, nezabudnite sa zaregistrovať aj na daňovom úrade, aby ste každý rok mohli platiť dať za vašu nehnuteľnosť.

A ako zariadiť vaše nové bývanie? Inšpirujte sa v našej galérii.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia