Zisťovali sme a prekvapíme vás: Potrebujem stavebné povolenie, keď chcem klimatizáciu?

Môj byt | 08.02.2019

Mnohí si myslíme, že je len naša vec, či budeme mať vo vlastnom byte klimatizáciu, alebo nie. Ale úrady sa na túto problematiku pozerajú inak!

Jednoduchá odpoveď by mohla znieť, že nepotrebujete. Ale život je často komplikovanejší ako jednoznačný. A obzvlášť, ak ide o život v paneláku, teda v spoločne zdieľanom priestore.

Pozrite si aj: Uprednostňujete v spálni biele alebo pastelové steny? Hovorí to o vašej povahe TOTO

Klimatizácia nie je súčasťou stavby

V rámci tejto definície možno povedať, že ak ste sa rozhodli inštalovať klimatizačnú jednotku, tak nebudete realizovať žiadnu stavbu ani stavebný výrobok, na čo by ste potrebovali stavebné povolenie.

Pozrite si aj: Wau: Pracovná doska v kuchyni zo skamenelého dreva - pre tých s vycibreným vkusom

V zmysle usmernenia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR platí, že klimatizačné jednotky sú zaradené v rovnakej kategórii ako sušiče na bielizeň či satelit, a sú teda technickými zariadeniami. Inštalácia klimatizácie v takomto prípade prebehne bez problémov a rozhodne sa nemusíte obávať, že by ste dostali pokutu za čiernu stavbu.

 

Je to o dobrých vzťahoch

Pokuta vám teda nehrozí, ale v paneláku nežijete sami. Nevýhodou klimatizácie je, že sa skladá z vnútornej, ale aj z vonkajšej jednotky. A práve vonkajšia jednotka môže byť problémom, ktorý bude vadiť vašim susedom. Už prípadný hluk alebo odtok kondenzátu môže iných susedov obťažovať.

Pozrite si aj: Minimalistické spálne s maximálnym vkusom: 3-krát inak!

Vtedy nastávajú problémy na úrovni medziľudských vzťahov, a tak isto sa do sporu môže zapojiť aj správca domu, pretože platí, že svojím konaním nemôžete obmedzovať iných obyvateľov. Ak sa chcete vyhnúť problémom, je vhodné požiadať o súhlas obyvateľov vchodu a domu napríklad na domovej schôdzi.

Pozrite si aj: Neuveríte: Kráľovské služobníctvo má zákaz otvárať okná na Buckinghamskom paláci! Prečo?

Pozor na fasádu

Hoci je byt váš, fasáda je spoločná. Vonkajšiu jednotku umiestňujete mimo váš priestor, a aj z toho dôvodu je vhodné, vypýtať si súhlas od nájomníkov. Možné problémy s obťažovaním okolia klimatizáciou a tak isto potenciálne problémy pri poškodení fasády, je môže vyriešiť inštaláciou vonkajšej jednotky v lodžii alebo na balkóne.

 

Pri prenájme vás schladíme

Ak sme hovorili o možnosti inštalovať klimatizáciu v byte, hovoríme len o bytoch v súkromnom vlastníctve. V nájomnom, v prenajatom, v štátnom alebo v mestskom byte si klimatizáciu nainštalovať nemôžete. Musíte teda zniesť letnú páľavu. Jedinou možnosťou je, že klimatizáciu inštaluje prenajímateľ a vám môže zvýšiť nájomné.

Pozrite si aj: Chýba vám len táto jedna vec a štýl vašej kúpeľne bude dokonalý

Prípadne sa dohodnete, že vám inštalovanie klimatizácie povolí. Svojvoľná inštalácia klimatizácie by totiž znamenala porušenie nájomnej zmluvy, museli by ste jednotku odstrániť a vrátiť byt do pôvodného stavu.

O tom, že sa klimatizácia na balkóne zatajiť nedá, sa presvedčíte v našej galérii.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia