Toto je najzdravší materiál, z ktorého by ste mali mať všetky veci v domácnosti!

Môj byt | 08.02.2019

A keď hovoríme všetko v domácnosti, myslíme tým skutočne všetko - od podlahy až po predmety dennej spotreby. Tento materiál je zdravý a navyše ekologický. Idete do toho?

O čo ide? V skratke - o bambus v domácnosti.

Že neviete, ako ho využiť? Bambus je jedným z najuniverzálnejších materiálov, ktorý nám príroda poskytuje. Ľudia ho využívajú už po tisícky rokov a v našich domácnostiach by mal dostať omnoho viac priestoru. Ak ste ho doteraz brali len ako peknú dekoráciu, máme pre vás tucet tipov, ako bambusom nahradiť kopu plastových pomôcok. A ešte omnoho viac!

Pozrite si aj: Máte miniatúrnu panelákovú kúpeľňu? No a čo - inšpirujte sa našimi nápadmi!

Pestovanie bambusu nevyžaduje žiadne pesticídy, herbicídy či dodatočné zavlažovanie, ktoré by okolitú prírodu zaťažovalo. Bambus je rastlina, ktorá sa dokáže naplno spoľahnúť len na prirodzené zrážky, navyše bambus prináša až o 35 % viac kyslíka než väčšina stromov - ešte stále sme vás nepresvedčili, že okolo seba potrebujeme viac bambusu?

 

Bambus v domácnosti

V krajinách, v ktorých je táto rastlina prirodzene doma, ho využívajú stovkami rôznych spôsobov. Avšak aj v našich podmienkach si môžeme dopriať výrobky z bambusu a vďaka tomu vylúčiť mnohé plastové výrobky, bez ktorých by sme sa každý deň nezaobišli.

Pozrite si aj: Správne osvetlenie v kúpeľni: Z kutice bude wellness

Začnime pri starostlivosti o najmenších - bambusovými utierkami. Sú jemné, príjemné pre pokožku a majú antibakteriálne vlastnosti. Nemusia slúžiť len na detské pozadie, vyrábajú sa aj na všetky bežné účely, na ktoré by ste utierky v domácnosti mohli použiť.

Pozrite si aj: Zmodernizujte svoju kúpeľňu tak, že vymeníte len jednu vec: Musí to byť táto

Môžu byť na jedno použitie alebo na opakované. Z bambusu sa vyrábajú aj plienkové vkladačky s výbornou absorpciou či celé látkové plienky.

 

Od utierok to nie je ďaleko k toaletnému papieru. Spotreba každého človeka je pri tomto produkte vysoká, život bez neho si ale nevieme predstaviť. Tropický bambus vyrastie do požadovanej výšky a veľkosti za neuveriteľných 18 mesiacov, kedy sa zbiera, zatiaľ čo stromy potrebujú 15 - 25 rokov, aby sa z nich mohli vyrobiť papierové výrobky pre osobnú hygienu. Neporovnateľné, však?

Pozrite si aj: Prichádzajú prekvapivé zmeny: Aké budú kúpeľne v roku 2019?

Áno, z bambusu sa vyrábajú aj tkaniny. Sú ideálne nielen na uteráky, ale aj na spodnú bielizeň či výrobu ponožiek. V podstate však možno ušiť z bambusových tkanín čokoľvek - látka má antiplesňové vlastnosti, zachytáva nepríjemné pachy a je antibakteriálna.

Pozrite si aj: Kúpeľňa s WC: Kedy ich spojiť a kedy radšej rozdeliť?

Má aj vysokú savosť, a to až trojnásobnú oproti bavlne. Ideálna voľba pre alergikov a osoby s citlivou pokožkou. Práve vďaka týmto vlastnostiam sa hodí na funkčné oblečenie a doplnky.

 

A čo produkty každodennej spotreby?

Áno, hovoríme o bambusových fľašiach, bambusových slamkách alebo o jednorazových bambusových príboroch. K nim treba pridať zubné kefky z bambusu alebo vatové tyčinky. Ide skutočne o obrovské množstvo plastových produktov, ktoré vieme v domácnosti nahradiť bambusom.

Pozrite si aj: Drobné obkladačky v kúpeľni: Povýšia ju na elegantný wellness

Z bambusu je však možné vyrábať aj iné, netradičné výrobky. Napríklad obojky pre psov či solárne batérie. Praktickým a odolným produktom do domácnosti však môže byť aj podlaha vyrobená z bambusu.

 

Náš tip: Bambusové podlahy sú mimoriadne odolné, majú prirodzený vzhľad a vyrábajú sa v mnohých dizajnoch. Svojou trvácnosťou, vlastnosťami a tiež cenou hravo konkurujú pevným dreveným podlahám.

Pozrite si v našej galérii, ako prirodzene a krásne vyzerajú bambusové alternatívy.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia