Otravujú vám susedia život? Nedajte sa! Na toto všetko máte zo zákona nárok

Môj byt | 11.02.2019

Majú vaši susedia príliš hlasný sex? Často žúrujú, ich pes neustále behá po vašom pozemku alebo sa nestarajú o ovocie, ktoré padá z ich stromov na váš trávnik? Aké sú vlastne vaše práva?

Máte dobrých susedov? Ak áno, tak gratulujeme a odporúčame to poriadne osláviť. Mať bezproblémové nažívanie so susedmi je totiž na nezaplatenie. Neveríte? Problémov, s ktorými sa totiž môžete stretnúť pri susedskom spolunažívaní, môže byť neúrekom a budú vás stáť čas, peniaze a neraz aj (fyzické a psychické) zdravie!

Prečítajte si aj: Kúpili ste si nový byt? Týmto vybavovačkám sa nevyhnete!

Susedské vzťahy sú mimoriadne dôležité, pretože ak nefungujú, dokážu vám nielen znepríjemniť bývanie, ale dokonca aj výrazne znížiť hodnotu nehnuteľnosti, a tak vám napríklad znemožnia predaj a tým aj odchod na iné miesto.

 

Možno o tom nevedia

Nie každý sused si svoje nevhodné správanie uvedomuje, respektíve nemusí tušiť, že je zodpovedný za niečo, čo vám spôsobuje problémy, či už znižuje kvalitu bývania, alebo poškodzuje majetok. Takýto problém môže spôsobovať susedove zviera - napr. mačka, ktorá neustále navštevuje vašu záhradu. Močenie na rastliny, výkaly na trávniku či poškodzovanie vašej úrody alebo plota je finančne i časovo náročné.

Prečítajte si aj: Stále máte málo miesta? Toto sú rezervy takmer každej domácnosti, využite ich!

Podobne sa môžu správať aj iné zvieratá, napríklad zle strážená hydina či pes. V tomto prípade je vhodné susedov na atypické správanie zvieraťa upozorniť a škody, či samotný pohyb po vašom pozemku aj zdokumentovať, aby ste mali pevné argumenty v rukách. „Prichytenie" zvieraťa pri čine sa môže stať aj oporou pri vymáhaní škody.

Prečítajte si aj: Bytík ako lusk: Nápady, ktoré si možno odniesť z bývania 17,5 m²

Problémom okrem zvierat môžu byť aj rastliny. Môže ísť o živý plot vysadený príliš blízko vášho pozemku, ale aj o kríky či ovocné stromy, ktoré koreňmi a konármi zasahujú ku vám. Je jasné, že môžu poškodzovať oplotenie a na jeseň byť zdrojom množstva lístia.

 

Tiež môžu tieniť vašej úrode alebo svetelne obmedzovať váš pozemok, nehovoriac o tom, že sused zrejme opadané a zhnité plody ku vám zbierať nepríde. Je dobré vedieť, že je povinnosťou vlastníka vysádzať na svojom pozemku stromy či rastliny tak, aby boli v dostatočnej vzdialenosti od plota.

Prečítajte si aj: Zisťovali sme a prekvapíme vás: Potrebujem stavebné povolenie, keď chcem klimatizáciu?

Ak už rastlina presahuje k vám, mal by ju vlastník v primeranom čase skrátiť či odstrániť a za týmto účelom by ste ho mali vpustiť na svoj pozemok, ak je to potrebné. Plody z týchto stromov či kríkov patria však susedovi, oberať by ste preto nemali ani tie, ktoré presahujú ku vám.

Prečítajte si aj: Toto je najzdravší materiál, z ktorého by ste mali mať všetky veci v domácnosti!

A čo zvýšená hlučnosť či zápach?

Áno, veselé párty pri bazéne alebo celonočná grilovačka a posedenie pri pive u susedov vám môžu dať poriadne zabrať. Aj keď vám zákon poskytuje práva a povinnosti, ich vymáhanie je skutočne náročné.

 

Máte však nárok na dodržiavanie nočného pokoja, nezabúdajte si ale dlhodobé problémové správanie susedov dokumentovať, napríklad privolaním policajnej hliadky či písomnou sťažnosťou na miestnom úrade alebo príslušnému orgánu.

Prečítajte si aj: Budete prekvapení, ale personál musí v kráľovskom paláci robiť TIETO veci

Ak nie je možné sa so susedmi dohodnúť na istých pravidlách alebo ich prosto nerešpektujú, prichádza na rad právnik a neraz aj súdne riešenie. Žiaľ, v tomto prípade ide o beh na dlhé trate a váš problém sa môže ešte viac eskalovať.

Prajeme vám pevné nervy!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia