Plyn, elektrinu či komín musíte kontrolovať TAKTO často, inak vyhoríte

Môj byt | 15.02.2019

Je jasné, že keď má človek problém chodiť na preventívne prehliadky k lekárovi, určite sa vykašle aj na kontroly a revízie zariadení vo svojej domácnosti. To je však veľká chyba!

Aj ten najkvalitnejší spotrebič či prístroj sa časom môže pokaziť. Alebo si vyžiada nové nastavenie či výmenu niektorého komponentu. Jednoducho povedané, v každej domácnosti je potrebné vykonávať pravidelne rôzne kontroly, za ich zanedbanie totiž môžete zaplatiť dokonca vlastným životom!

Ostatní práve čítajú: Poznáme vec, ktorá bude tento rok totálne OUT: Má ju doma takmer každý, bohužiaľ

Prirodzene, to by si isto nikto neprial, preto je nevyhnutné, aby ste predchádzali ujme na zdraví i na majetku pravidelnými kontrolami. Čo všetko však treba v domácnosti kontrolovať, ako to vyzerá a koho si vlastne domov zavolať?

 

Je jedno, či bývate v novostavbe, alebo je vaša nehnuteľnosť staršia. V oboch prípadoch je nutné vykonávať kontroly a revízie - a to napríklad na elektroinštalácii, plynových spotrebičoch, ale aj na rozvodoch, hromozvode a komíne.

Ostatní práve čítajú: Uprednostňujete v spálni biele alebo pastelové steny? Hovorí to o vašej povahe TOTO

Pozor na plyn

Plyn dokáže byť poriadnym strašiakom a veru oprávnene. Ak zvyknete cítiť známy pach unikajúceho plynu, pozvite si na kontrolu plynára čo najskôr. Raz ročne by vám mal skontrolovať všetky plynové spotrebiče, plynové inštalácie majú interval raz za tri roky.

Ostatní práve čítajú: Wau: Pracovná doska v kuchyni zo skamenelého dreva - pre tých s vycibreným vkusom

Ročne by ste si mali dať skontrolovať aj komín či komíny v dome. Keďže každoročne v zimných mesiacoch čítame o prípadoch vyhorenia či dokonca o úmrtiach spojených s komínmi, ktoré nevyhovovali prevádzkovému stavu, je jasné, že ide o riziko, ktoré sa nesmie podceniť.

 

Elektrické zariadenia v priestoroch bytových domov by sa mali kontrolovať raz za päť rokov. Avšak pozor, nie všetky kontroly a revízie nariaďuje zákon, preto o nich nemusíte tušiť. Vo vašej nehnuteľnosti v minulosti tiež mohol niekto neodborne opravovať niektorú jej súčasť a do budúcnosti vám tým spôsobí mnoho problémov. Okrem značnej škody aj neplatnosť poistky, keďže škoda vznikla neodbornou manipuláciou.

 

Keď príde kontrola

Pri každej revízii a kontrole je potrebné vystaviť doklad. Z revízie by mala byť výsledná správa, ktorá hodnotí stav a navrhuje alebo nariaďuje riešenia, známy by mal byť aj termín, do kedy musia byť vykonané. Tieto činnosti by mala vykonávať len zodpovedná osoba, teda odborník, ktorý za túto svoju prácu zodpovedá a má príslušné odborné znalosti.

Ostatní práve čítajú: Minimalistické spálne s maximálnym vkusom: 3-krát inak!

Doklady o kontrolách a revíziách si vždy dôsledne odložte a archivujte. Niekedy aj po rokoch môže vzniknúť potreba dokladovať, že ste si vždy všetky povinnosti v tejto oblasti splnili. Vyžadovať to môže nielen vaša poisťovňa, ale zaujímať sa môže aj potenciálny kupca.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia