Dávajte pozor na úrazy: Toto sú 4 najrizikovejšie miesta vo vašej domácnosti

Môj byt | 15.02.2019

Ste si istí, že vaša domácnosť je skutočne bezpečné útočisko, kde budete ako v bavlnke? Prehodnoťte svoj názor, pretože štatistiky hovoria niečo iné!

Domov chodíme načerpať energiu a pokoj, a pritom neraz ani netušíme, že je miestom, kde nám hrozí najväčšie riziko zranenia, pádu či úrazu. Poznáte dobre svoju domácnosť a máte ju zabezpečenú dostatočne, aby vám medzi vlastnými štyrmi stenami nehrozila ujma na zdraví?

Ostatní práve čítajú: Zmodernizujte svoju kúpeľňu tak, že vymeníte len jednu vec: Musí to byť táto

Mnoho ľudí si skutočne neuvedomuje, že v domácnosti každému z nás hrozí - a štatistiky to potvrdzujú - celá škála rôznych zranení či úrazov. Je to preto, že neraz doma nedodržiavame mnohé bezpečnostné opatrenia a, navyše, práve v domácnosti máme deti, domáce zvieratá a trávime pobytom v nej mnoho času.

 

Kde hľadať problémy?

Doslova všade. V každej miestnosti sa môžete zamerať na súbor rizík, ktoré sú pre ňu špecifické. Začnime napríklad nábytkom. Dokonca aj keď nemáte malé deti, mali by ste využívať možnosť pripevnenia nábytku o stenu, aby nedošlo k jeho prevrhnutiu.

Ostatní práve čítajú: Prichádzajú prekvapivé zmeny: Aké budú kúpeľne v roku 2019?

Tiež dodržiavajte nosnosť políc a ťažké predmety či kusy nábytku neumiestňujte na mieste, kde trávite mnoho času, napríklad nad pohovku či posteľ. Nezabúdajte ani na umelecké diela či obrazy! Samozrejmosťou by malo byť odkladanie chemikálií, čistiacich prostriedkov, liekov či iných nebezpečných vecí na uzamknuté miesto. Platí to aj pre ostré predmety, nože a zbrane.

Ostatní práve čítajú: Kúpeľňa s WC: Kedy ich spojiť a kedy radšej rozdeliť?

Opatrne aj v kuchyni

Tu by ste mali mať všetky väčšie spotrebiče zapojené odborníkom, zo zákona by vám napríklad plynové spotrebiče mala inštalovať odborne spôsobilá osoba, pravidelná revízia je nutnosťou. Platí to aj pre komíny či vykurovacie zariadenia. Alarmy monitorujúce hladinu oxidu uhoľnatého v domácnosti sú investíciou na nezaplatenie, veď môžu zachrániť život.

 

Kúpeľňa a schody

Jednou z miestností s častými úrazmi je aj kúpeľňa. Držadlá do sprchy či do sprchovacieho kúta nie sú dôležité len pre seniorov, taktiež to platí o všetkých protišmykových opatreniach. Druhým zdrojom nehôd sú schody. Správne a bezpečné zábradlie i povrchová úprava schodiska dokážu zvýšiť bezpečnosť, v prípade detí alebo domácich zvierat sa vám môže osvedčiť aj zábrana.

Ostatní práve čítajú: Drobné obkladačky v kúpeľni: Povýšia ju na elegantný wellness

Pravidelné kontroly spotrebičov by mali byť bežnou súčasťou fungovania domácnosti. Tiež platí pravidlo, že elektrické spotrebiče nepatria do blízkosti vody, na vlhké miesta tiež neumiestňujte elektrické zásuvky.

Ostatní práve čítajú: Najhorúcejšia kúpeľňová vychytávka znie: Sprcha a práčka v jednom! Pozrite si ju

A pre prípad akéhokoľvek problému majte doma dobre dostupnú a správne zásobenú lekárničku. Na viditeľnom mieste majte aj zoznam telefónnych čísiel - v panike a v šoku si ľudia neraz nevedia spomenúť ani na jednoduché trojčíslie 112.

 

Domáca dielnička?

Nemusí to byť dokonca ani dielňa, v ktorej sa môže niektorý člen domácnosti zraniť. Stačí aj nestrážený mixér či horúca žehlička. Preto platí zásada, že ak odchádzate od domácich prác či od inej rozrobenej roboty hoci len na krátko, je potrebné všetko zabezpečiť, alebo upratať.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia