TOTO robí priveľa elektroniky v izbe s vašimi deťmi!

Môj byt | 18.03.2019

Aj vy riešite dilemu, či dovolíte svojmu dieťaťu nejaké kusy elektroniky v izbe? Koľko žiarenia zvládne?

Patrí do detskej izby televízor, počítač či herné konzoly? Zvažujete, či dovoliť svojim deťom, aby mali tieto veci v detskej izbe? Skôr než sa necháte uprosiť, mali by ste vziať do úvahy viacero vecí!

Prečítajte si aj: História loftov

V mnohých detských izbách dominuje televízor, na pracovnom stolíku počítač alebo notebook a v detských rukách k tomu všetkému neraz ešte aj tablet či mobil. Kde je hranica, za ktorú by rodič nemal dieťaťu dovoliť ísť? Ktorá elektronika patrí do detských rúk?

 

Čoraz mladšie deti trávia čas s rozličnými elektronickými zariadeniami, veď každému rodičovi padne dobre, ak sa dieťa na pár minút zapozerá na rozprávku, pustí si hudbu alebo zahrá náučnú interaktívnu hru. Mali by sme však pustiť elektroniku aj do detskej izby? A ak áno, v akom veku?

Prečítajte si aj: Keď takto zariadite tínedžerovi izbu, už z domu nebude utekať!

Psychológovia i iní odborníci hovoria v tomto prípade jednoznačne. Deti v predškolskom veku a v rannom školskom veku by nemali tráviť čas s elektronikou bez dozoru, navyše, ide len o niekoľko desiatok minút týždenne.

Prečítajte si aj: Tak predsa sa to dá! V tomto byte žena a muž spravili kompromis

Rodič by mal mať plnú kontrolu nad časom, ktorý dieťa strávi s elektronickým zariadením, a mal by mať prehľad aj o obsahu, ktorý dieťa sleduje. Pravidelné používanie elektronických zariadení vplýva na vývoj detského mozgu a vo výraznej miere aj na vyjadrovacie a kognitívne schopnosti dieťaťa.

 

Náš tip: Okrem toho, že je rodič prítomný počas sledovania a používania elektronických zariadení, je vhodné aktívne využívať aplikácie, ktoré vás presne budú informovať, koľko času dieťa strávilo na zariadení i aký obsah sledovalo.

Prečítajte si aj: Skrotený oheň

Tzv. rodičovské zámky a aplikácie vám pomôžu aj pri starších deťoch. Bez vašej kontroly a povolenia sa dieťa nemôže pripojiť na internet, stiahnuť si programy či aplikácie, a tie povolené sa mu odomknú len vo vami určenom čase.

Prečítajte si aj: Vedeli ste, že v spánku dýchate plesne? Môže za to vec, ktorú zanedbáva 92 % ľudí

Výskumy ukazujú, že čím viac času dieťa trávi s elektronickými zariadeniami, tým väčší dopad na jeho školské úspechy to má. Preto aj naďalej platí, že dieťa by nemalo používať tieto zariadenia denne, ale radšej byť vonku na čerstvom vzduchu alebo s knihou v ruke.

 

Sú aj iné riziká?

Samozrejme. Deti sú experti na ničenie a testovanie vecí až za hranicu únosnosti. Umiestnenie televíznej obrazovky či inej elektroniky v detskej izbe môže zvýšiť riziko jej poškodenia i poranenia pre dieťa.

Prečítajte si aj: Toto väčšina Slovákov v bytoch podceňuje: Psychológovia TO odporúčajú pre duševné zdravie

Detská izba by mala byť bezpečným svetom, v ktorom dieťa rozvíja svoju fantáziu, hrá sa alebo odpočíva. Všetky tieto činnosti sa však dajú robiť aj bez zapínania elektroniky. Na zábavu s elektronikou si vyhraďte spoločný čas - napríklad rodinné popoludnie či víkendový podvečer na pravidelnej báze.

Prečítajte si aj: Týchto 6 vecí patrí jednoznačne medzi najväčšie spálňové trendy pre rok 2019

A nezabudnite, deťom treba ísť príkladom, preto ak vidia vás neustále s nejakým zariadením, bude pre nich omnoho náročnejšie odolať tomuto lákadlu.

 

Od akého veku?

V staršom školskom veku sa s používaním počítačov alebo tabletu prirodzene počíta, informatika patrí medzi povinné predmety na základnej škole od tretieho ročníka. Je vhodné, ak má vaše dieťa prístup k zariadeniam, ktoré mu pomáhajú vypracovať školské projekty, alebo pri štúdiu. Ani v tomto veku však nezabúdajte na pravidlá a na dodržiavanie dohôd.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia