Premena: Mimo mesta sa im žije lepšie a zdravšie

Môj byt | 27.04.2019
kachľová pec dotvára príjemnú atmosféru.
kachľová pec dotvára príjemnú atmosféru.

Majitelia rodinného domčeka, ktorý sme navštívili, si dali záležať nielen na výbere miesta, ale aj na tom, aby stavba do prostredia krásne zapadla. Citlivým prístupom k okoliu vybudovali úžasné miesto pre spokojný život, ktoré každého uchváti.

 

 

Kto tu býva

I keď Marcela a Milan žili v tom istom meste a roky sa obaja venovali folklóru, zoznámili sa iba pred pár rokmi na stretnutí folkórneho súboru. Bývalá tanečnica a harmonikár by ostali dodnes bývať každý vo svojom byte, keby Milanovi nevyhorel byt. Až po tejto nešťastnej udalosti začali uvažovať o spoločnom bývaní.

Prečítajte si aj: Vidiecky štýl: Inšpirujte sa elegantnými riešeniami 

Pokojné prostredie

Dom sa nachádza v pokojnom prostredí na mierne kopcovitom teréne, kde splýva s prostredím. Majitelia majú zo všetkých strán čarovný výhľad nielen na veniec hôr Považského Inovca a Strážovských vrchov, ale aj Trenčiansky hrad.

Aj záhrada, ktorou je dom obklopený, je akoby pokračovaním okolitej prírody. Chodníčky lemujú záhony kvetov a namiesto vysokých múrov sú tu nenápadné stupienky z prírodného kameňa, do ktorých domáca pani nasadila množstvo stálofarebných kvetov a kríkov.

Lepší a lacnejší

Pochváliť sme museli aj dobre premyslený projekt. Hoci bol „len" katalógový, do poslednej bodky spĺňal ich základné požiadavky - veľkorysý spoločenský priestor spojený s kuchyňou a jedálňou, dostatok súkromia, nenáročnosť na údržbu a takmer minimálna spotreba energie.

 

 

Šikovný architekt

Dispozícia bytu je rozčelnená na tri hlavné funkčné celky. Na začiatku sa nachádza vstupná časť s garážou, ktorá je cez technickú miestnosť spojená s predsieňou, dostupnou, samozrejme, aj cez hlavný vchod. V nej je k dispozícii odkladací priestor na topánky a kabáty, ako aj toaleta pre hostí.

Cez dvojkrídlové posuvné dvere zapustené do puzdra, aby neprekážali pri otváraní, sa prechádza do spoločenskej časti. Tá spája obývačku, kuchyňu s jedálňou do jedného veľkého priestoru, ktorý je väčšinu roka počas pekných dní rozšírený aj o slnečnú terasu.

Toto vás určite bude zaujímať: Po stopách vidieckej obývacej izby

Stále ich to ťahá domov

Posledná časť domu je súkromná, kde majú, ešte stále svoju izbu dievčatá. Hoci sa už staršia z nich osamostatnila, domov sa rada vracia, a mladšia - ešte študentka, má v izbe svoje kráľovstvo. Prakticky je riešená aj spálňa so samostatnou toaletou a šatníkom a prechodom na už spomínanú terasu.

Tieni aj zohrieva

I keď v dome cez pracovný týždeň býva iba Marcela s Milanom, cez víkendy je dom často plný detí, rodičov, známych... „Pre každého je tu miesta dosť," tvrdia obaja a pochvaľujú si prepojenie jednotlivých častí domu, vďaka ktorému môžu hostí usadiť na pohovku, do kresla, za jedálenský stôl a voľný priestor poskytuje aj terasa.

Tá je navrhnutá tak, že v zime, keď je svetla menej, nám svieti slnko dovnútra až do jeho západu, v lete nás zasa chráni pred prílišným teplom," vysvetlil nám Milan.

Toto si určite prečítajte: Dom ako z katalógu zariadený skoro zadarmo  

Strategické miesto

„Ja zase z kuchyne pri varení vidím na ulicu, keď niekto prichádza, čo sa deje v záhrade aj v obývačke," pridala sa vo vyratúvaní predností domu sympatická majiteľka, ktorá každý kúsok interiéru vyberala s takou láskou a pozornosťiou, že zariaďovanie domu ani na chvíľu nepociťovala ako drinu, ale ako veľké potešenie."

Kto kraľuje v kuchyni?

Marcela miluje tradície a preto sa rozhodla vdýchnuť svojej kuchyni aj väčšej časti domu rustikálny šmrnc. Kuchyňa býva síce svätyňou pre každú gazdinku, ale v tejto domácnosti okolo sporáka často kraľuje, a o dušu vyvára, aj domáci pán. Dokáže pri tom relaxovať a vykúzliť chutné jedlá, ktoré zasýtia celú rodinu.

Mužská triezvosť

Teplo domova však nesála len spod hrncov, ale aj z pravej kachľovej pece, ktorá dotvára príjemnú atmosféru v celom dome. Aj keď počiatočná investícia bola vyššia, Milan pri jej výbere racionálne zvážil, že predstavuje nielen najlacnejší spôsob vykurovania, ale ako bonus im navyše po celý čas poskytne príjemné a zdravé sálavé vyžarovanie.

 

Stačí pár polienok

Výhodou je, že pec nevytvára tepelné zóny a rovnomerne zohrieva celý dom všetkými smermi. Stačí do nej hodiť pár kolienok ráno a pred spaním, a aj počas tých najtuhších mrazov dostatočne hreje ešte aj niekoľko hodín po vyhasnutí. Keď si v zime zohrievam chrbát o stenu kachlí a pozorujem pritom padajúce vločky v záhrade, mám pocit, že sa mi splnil sen," teší sa Marcelka.

Celý život na stene

V úzkej chodbičke, ktorá vedie do súkromných priestorov Marcela vytvorila domácu galériu z fotiek celej rodiny. Symetricky vyskladala kompozície z rôznych fotografií na bielom pozadí. „Galéria z fotografií sa mi viac páči ako zrkadlá alebo obrazy," hovorí a dodáva:

„Zo života nám totiž ukazuje len tie udalosti a tých ľudí, ktorých chceme vidieť. Vždy keď prejdem okolo, vidím svojich milovaných. Rovnako je to aj s doplnkami, ktoré máme v byte. Rada sa zamýšľam nad ich pôvodom, odkiaľ sú, kto ich používal pred nami alebo aký je ich príbeh."

Pozrite si aj: Dokonalá záhrada? Žiadny problém, vyskúšajte tento rakúsky trik! (VIDEO)

Vidiek ponúka viac možností

Aj keď naši hostitelia pred pár rokmi ani netušili, že raz budú spolu bývať v takomto krásnom dome, podarilo sa im spoločne vybudovať domov, ktorý nie kvôli veľkoleposti, ale atmosfére každého uchváti. Tešia sa nielen z domu a záhrady, ale aj možností, ktoré tu majú. Pri pohľade na okolie ich to viac ako v meste ťahá von, na spoločné túry, jazdenie na koni alebo cyklovýlety.

Viac fotiek nájdete v našej GALÉRII.

Autor: Daniela

Focus Media

Video

Diskusia