Plaťte menej za odpad: Tento EKO nápad šetrí peniaze aj planétu!

Môj byt | 23.04.2019

Už vám prišlo vyúčtovanie za smeti? Chceli by ste platiť menej? A zamýšľate sa nad tým, že by ste chceli vo všeobecnosti vytvárať menej odpadu? Verte nám, nie je to utópia...

Už ste počuli o domácom minikompostére? Majú ho dokonca aj mnohé známe tváre, napríklad herečka a autorka zábavných tričiek Kristína Tormová. Super myšlienka alebo zvláštny nápad?

Prečítajte si aj: Kúpeľňová veda: Ako často meniť uteráky?!

Aj bez vlastnej záhrady môžete doma kompostovať a tým zredukovať svoj odpad až o polovicu. Bonusom bude dobrý pocit, ale hlavne kopa kvalitného kompostu v tekutom i v pevnom skupenstve. Viete, ako funguje domáce kompostovanie a že môže byť skutočne cool?

 

Áno, domáci kompostér môže mať podobu štýlového stolíka alebo debničky v trendových farbách  s moderným dizajnom. Alebo môžete svoj domáci kompostér ukryť do drevenej debničky, ktorá poslúži ako praktické sedenie v kuchyni.

Prečítajte si aj: Kúpeľňová predložka je plná skrytých plesní a vírusov: Takto sa o ňu starajte, aby zmizli

Vaše návštevy budú poriadne prekvapené, keď im poviete, že sa v útrobách ukrýva efektívne kompostovacie zariadenie. Zakúpenie kompaktného domáceho kompostéru, ktorého rozmery nie sú väčšie ako malá skrinka či krabica, vyžaduje počiatočnú investíciu od 40 eur.

Prečítajte si aj: Tieto časti kúpeľne MUSÍTE dezinfikovať, ale skoro všetci na ne zabúdate

Pre domácich majstrov je tu aj možnosť poskladať si úplne vlastný kompostér, nejde o zložité zariadenie, je však na vašej nápaditosti, aby ste ho dotiahli aj po dizajnovej stránke. A ako také kompostovanie funguje?Máte dve možnosti.

 

Môžete využiť služby svojich nových domácich pomocníkov - dážďoviek, najšikovnejšie sú tie kalifornské. Druhou z možností je využívanie špeciálnych kompostovacích zmesí, ktoré sú suché a obsahujú otruby a melasu plnú mikroorganizmov (kvasiniek, fotosyntezujúcich organizmov, aktinomycentov a enzymatických aktívnych húb).

Prečítajte si aj: Riešenie malých kúpeľní znie: Voľte atypický nábytok (FOTO)

Práve vďaka tomuto zloženiu rýchlo naštartujú celý proces fermentácie bez hnilobných procesov. Podľa zvoleného spôsobu potom dosiahnete rýchlosť kompostovania - s dážďovkami je pomalší, s využitým zmesí, naopak, rýchlejší.

Prečítajte si aj: Kúpeľňa: Ktoré veci zostali IN aj v roku 2019? Ani za nič ich nemeňte!

Zatiaľ čo o dážďovky sa musíte priebežne starať, respektíve dodržiavať základné pravidlá starostlivosti, inak sú nenáročné, pri použití kompostovacej zmesi je potrebné zmes priebežne dokupovať a po vrstvách dosypávať, inak sa kompostovací proces zastaví.

 

Tekuté i sypké

Pri kompostovaní sa tvorí tekutý koncentrát, ktorý pri hotových kompostéroch vypustíte priebežne malou pípou v spodnej časti zariadenia. Ak si však staviate vlastný kompostér, nezabudnite na túto drobnosť, inak sa vám bude tekutina hromadiť.

Prečítajte si aj: Je pre vás lepšia sprcha alebo vaňa? Poznáme odpoveď!

Po vypustení je potrebné tekuté hnojivo zriediť, zhruba v pomere 1:200, následne ho využijete pri bytových rastlinách, ale aj domácej balkónovej úrode. Alebo ním zhodnotíte pôdu v záhradke.Na tuhý kompost si budete musieť počkať niekoľko týždňov.

Prečítajte si aj: Odpadnete: Toto je skutočne nechutný dôvod, pre ktorý musíte mať WC a kúpeľňu oddelene

Ak vám ho vytvorili dážďovky, ostanú v ňom po nich stopy. Zablúdené dážďovky povyberajte a dajte k ostatným. Keď sa vám premnožia, dajú sa použiť aj pri rybárčení.

 

A čo dávať do kompostéra?

Je vhodné sa podrobne oboznámiť s návodom, ktorý príde s vaším kompostérom. Podľa zvolenej metódy môžete pridávať bežný biologický odpad z domácnosti, napríklad šupky alebo kúsky a zvyšky ovocia a zeleniny (nakrájanej na menšie časti - menšie ako palec), zvyšky hotových jedál, varené a surové mäso, syr, jogurty, vajíčka, menšie kosti, chlieb a pečivo, vylúhované čajové vrecká, kávovú usadeninu, zvädnuté kvety, obrúsky...

Prečítajte si aj: Ktoré farby vládnu roku 2019 v kúpeľni? Zoberte štetec a vyberte si jednu z týchto!

Toto všetko zvládne kompostér s kompostovacou zmesou, naopak ak zapriahnete do práce dážďovky, budete sa musieť vyhnúť mäsu i mliečnym výrobkom. Do takéhoto kompostéru tiež nepatria tekutiny, väčšie kosti, papier ani zvieracie exkrementy.

Prečítajte si aj: FOTOINŠPIRÁCIA: Nekonvenčné stojany na víno

A otázka na záver: Smrdí?

Ak procesy prebiehajú správne, nesmrdí. Napomáha tomu aj dobre doliehajúce veko. Odporúčame ísť si pozrieť domáci kompostér na vlastné oči do obchodu a pozorne naštudovať jeho fungovanie.

Zatiaľ si ho pozrite v našej galérii. Ani ho v interiéri nie je vidno, čo poviete?

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia