Ako mať ekologickú domácnosť v panelákovom byte? Skúste tieto triky!

Môj byt | 14.05.2019

Čo je to zelená domácnosť?

Z novín a časopisov sa na nás hrnú správy o tom, ako by sme sa mali začať správať ekologicky, triediť a vytvárať menej odpadu, a hlavne žiť čo „najzelenšie". Čo to však presne znamená a môže to bežný smrteľník vo svojej domácnosti vôbec dosiahnuť? Poďme sa na to pozrieť spolu!

Pozrite si aj: Kúpeľňová veda: Ako často meniť uteráky?!

Je možné mať zelenú domácnosť aj v bežnom sídliskovom byte?

Áno, je, poďme sa však pozrieť na naše správanie a aktivity, ktoré vedú k znečisťovaniu životného prostredia. V prvom rade ide o produkciu plynov, ktoré prispievajú ku globálnemu otepľovaniu.

 

V tejto kategórii sú hlavnými znečisťovateľmi spôsob dopravy, ktorú vaša rodina používa spolu s fungovaním domácnosti, teda akým spôsobom kúrite alebo z akého zdroja pochádza elektrina, ktorú používate.

Pozrite si aj: Tieto časti kúpeľne MUSÍTE dezinfikovať, ale skoro všetci na ne zabúdate

Čo sa dopravy týka, asi tušíte, že každá domácnosť má zvyčajne veľké rezervy práve v tejto oblasti. Každý deň môžete spraviť dobré rozhodnutia, napríklad sa vybrať niekam pešo alebo využiť hromadnú dopravu či siahnuť po bicykloch. Nebojte sa toho, je to hlavne otázka zvyku.

Pozrite si aj: Kúpeľňová predložka je plná skrytých plesní a vírusov: Takto sa o ňu starajte, aby zmizli

Druhým, aj keď nie každodenným, ale rovnako dôležitým rozhodnutím je spôsob dopravy do dovolenkovej destinácie. Čím bližšie bude, tým bude vaša „stopa" menšia. V nasledujúcom období, keď sa budete rozhodovať, aký automobil zakúpiť do vašej domácnosti, zvoľte „najzelenšiu" voľbu, ktorú si vo svojej cenovej kategórii budete môcť dovoliť.

 

Náš tip: Správne plánovanie vám môže ušetriť najazdené kilometre, peniaze a samozrejme šetrí aj životné prostredie. Preto sa vždy jednou jazdou snažte vybaviť čo najviac povinností.

Pozrite si aj: Riešenie malých kúpeľní znie: Voľte atypický nábytok (FOTO)

Tušili ste, že jedlo predstavuje tiež významný zdroj záťaže pre životné prostredie? Nielen tým ako je produkované, ale aj tým, ako je balené a dopravované (neraz cez pol sveta) až na naše stoly.

Pozrite si aj: Kúpeľňa: Ktoré veci zostali IN aj v roku 2019? Ani za nič ich nemeňte!

Nákupy u lokálnych producentov, samozber, pestovanie vlastných potravín i plánovanie jedálneho lístka spolu s využívaním zvyškov na prípravu ďalších pokrmov v konečnom dôsledku prinášajú úsporu aj menší dopad na prostredie okolo nás.

 

To však nie je všetko. Záťaž zanechávajú aj obalové materiály. Preto voľte výrobky v ekologických a recyklovateľných obaloch alebo výrobky, ktoré sa nemusia baliť vôbec, napríklad ovocie a zelenina. Domov si ich môžete odniesť vo vlastnom vrecku či v obale.

Pozrite si aj: Je pre vás lepšia sprcha alebo vaňa? Poznáme odpoveď!

Šetrenie energiou

V tom sa nájde nielen každá gazdinka, ale aj jej mužský náprotivok. Výber vhodných žiaroviek, šetriacich batérií či sprchových hlavíc, optimálne nastavenie vykurovania či hľadanie alternatívnych zdrojov - to všetko prenechajte partnerovi, ak je z vás dvoch ten „technickejší" typ.

Pozrite si aj: Odpadnete: Toto je skutočne nechutný dôvod, pre ktorý musíte mať WC a kúpeľňu oddelene

Ak plánujete stavať, rozhodne sa zaujímajte o pasívne domy a o stavby z prírodných materiálov. Solárne panely asi spomínať nemusíme, verte, že ide o mimoriadne rozumnú investíciu do vašej budúcnosti.

 

Čo ešte?

Pri každom nákupe zvažujte jeho nutnosť. Potrebujete ďalší kus oblečenia? A čo spravíte s tým starým? Je možné, aby ste prali a čistili domácnosť ekologickejšími prostriedkami alebo úplne bez chémie? Môžete používať menej kozmetiky, ktorá nie je balená v plastoch?

Pozrite si aj: Ktoré farby vládnu roku 2019 v kúpeľni? Zoberte štetec a vyberte si jednu z týchto!

Je vo vašom okolí obchod, ktorý umožňuje naberať čistiace prostriedky do vlastných nádob? A môžete v domácnosti prestať používať akékoľvek jednorazové (nielen plastové!) výrobky?

Je toho priveľa?

Zdá sa, že prakticky všetko čo denne robíme, môžeme robiť lepšie a s menším dopadom na prostredie okolo nás. A je to pravda. Zmeny vo vašom správaní nenastanú zo dňa na deň a zrejme väčšina domácností tak skoro nebude ani zďaleka „zelená".

 

Nevadí, nemusíte všetky tieto aktivity robiť dokonalo. Neustále však hľadajte, čo môžete robiť lepšie a svoje rozhodnutia stále zvažujte. Čoskoro sa zelenší spôsob nažívania stane prirodzenou súčasťou vášho života. Ak to spravia spolu s vami ďalšie milióny ľudí, uvidíme postupne zmeny k lepšiemu. ROBÍME TO PRE SEBA.

Inšpirujte sa zelenou domácnosťou v našej GALÉRII.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia