Mamičky, zbystrite pozornosť: Takto nahradíte chémiu u vás doma

Môj byt | 20.05.2019

Nemusíte byť šialená biomatka, ale o svoju domácnosť a o jej dopad na životné prostredie by ste sa zaujímať rozhodne mali.

Prekvapilo vás, že aj vaše novorodené bábätko musí platiť za odpad? Vlastne, platíte vy, keď sa však dobre pozriete na množstvo odpadu, ktorý okolo vášho dieťatka vzniká dokonca už dávno pred jeho narodením, má to zmysel. Ako teda znížiť záťaž a produkovať menej odpadu? A nielen to, okrem množstva smetí by ste mali spraviť aj iné zmeny. Ktoré to však sú?

Ostatní práve čítajú: Slovák Vladislav ručne vyrába drevené obrazy: Toto umenie budete chcieť aj vy! (FOTO)

Než bežné bábätko vyrastie, vyprodukuje poriadnu horu odpadu. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo sa stane s jednorazovými plienkami, utierkami, s obalmi od rôznej kozmetiky a čo s hŕbou plastových hračiek, obalov od detskej výživy a s inými pre život nevyhnutnými vecami?

 

Je jasné, že každý rodič chce svojmu dieťaťu dopriať všetko potrebné. Napriek tomu je v tomto prípade menej viac. Pre budúce bábätko nakupujte čo najmenej, ono väčšinu vecí nebude potrebovať. Základnú výbavu môžete mať z druhej ruky, prosto si ju požičajte od kamarátky alebo zakúpte cez inzerát.

Ostatní práve čítajú: Môže plast za neplodnosť? Takto s ním zatočíte!

Náš tip: Každú vec kupujte, až keď ju potrebujete. Len málo vecí je nutných kupovať vopred či do zásoby.

Ostatní práve čítajú: Totálny hit v bývaní: Netradičné domčeky v prírode (FOTO)

Začnite stravou

Dojčenie je ekologické a je najprirodzenejšou voľbou aj s ohľadom na prírodu. Záťaž, ktorú predstavuje výroba umelých mliek, ich balenie, doprava, a potom spôsob prípravy (výroba fliaš, sterilizácia, skladovanie, príprava dojčenskej vody...), to všetko zanecháva obrovskú stopu na životnom prostredí.

 

Rovnako postupujte aj pri zavádzaní pokrmov - uvarenie menšej čerstvej dávky jedla je vhodnejšie než zakúpenie hotovej stravy v plastovom obale. Ak siahate po plastoch, vždy si overte, či sú bez BPA a BPB, či sa jednoducho udržujú a či vám môžu poslúžiť čo najdlhšiu dobu. Platí to pre riady, rôzne pomôcky, ale aj hračky.

Ostatní práve čítajú: Wau: Tieto návrhy architektov sú šialené! Chceli by ste ich vo svojom meste?

Je to v plienke

A teraz z opačného konca - ako znížiť počet plienok? Možností je viacero. Ak máte pocit, že by ste nezvládli používať iné systémy ako jednorazové plienky, hľadajte (o niečo drahšie) alternatívy, ktoré sa po použití rozložia.

Ostatní práve čítajú: TIETO domy vám vyliečia psychiku a ušetria elektrickú energiu, konečne...

Siahnuť však môžete aj po prateľných plienkach, tie moderné prosto hodíte do práčky, a potom vysušíte, mnohé mamičky však sledujú signály bábätka a nechávajú ho robiť potrebu mimo plienky už od prvých dní života.

 

Náš tip: Znížiť môžete aj počet jednorazových utierok, hlavne ak dieťatku umyjete zadoček pri prebaľovaní vodou. Utierať môžete aj navhlčenou látkovou plienkou či flanelovou utierkou. Všetky môžete používať mnohonásobne a pri viacerých deťoch.

Ostatní práve čítajú: Puklo vám srdce z Notre Dame v plameňoch? Toto sú najslávnejšie rekonštrukcie po zničujúcich udalostiach

Mnoho rodičov s príchodom bábätka začne zvažovať výmenu pracích prostriedkov za ekologickejšie varianty od menej zaťažujúcich práškov až po pranie s orechmi, pracou guľou alebo s domácim mydlovým prostriedkom.

Ostatní práve čítajú: Videli ste už hipsterský byt? My áno!

Rovnako to platí aj pre upratovanie a čistenie. Rozmýšľali ste už nad čistením úplne bez chémie za pomoci horúcej pary? Využijete ho v celej domácnosti.

 

Čaro dreva

Mnohé hračky nachádzame bežne v plastovom prevedení. Drevo je však na dotyk veľmi príjemný materiál, ktorý nezaťažuje životné prostredie tak ako plast. Či už detská hrazdička, alebo prvé kocky, či skladačka môžu byť z dreva a z iných, prírode blízkych materiálov.

Rada pre čerstvých rodičov: Nemusíte byť dokonalí vo všetkom, začnite jednou oblasťou a postupne zistíte, že dokážete spraviť zmeny aj v tých ostatných.

V našej GALÉRII nájdete ekologické varianty plienok. Verte nám, dá sa žiť zeleno aj s plačúcim dieťaťom. :-)

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia