Vyberáte podlahu? Toto musíte vedieť!

Môj byt | 02.06.2019

Je najnámáhanejším zariadením domácnosti, preto si na jej výbere dajte záležať.

Dobrá podlaha musí obstáť v záťažovej skúške zablatených topánok, rozliatej vody, domácich štvornohých miláčikov či pádu ťažších predmetov. Mala by byť odolná a zároveň vyzerať skvele. Kedysi sme pri podlahe mali jasno.

Volili sme drevenú alebo laminátovú a do kúpeľne dlažbu. Dnes však už máte na výber z viacero materiálov, ktoré ponúkajú širokú paletu farieb aj vzorov.

 

Prečítajte si aj: Pes a podlaha: Akú si žiadajú jeho labky?

Typy podlahových krytín

Drevená podlaha: Má dlhú životnosť, 60 a viac rokov. Výhodou je, že ide o prírodný materiál, ktorý sa dá pomerne ľahko udržiavať. Parkety stačí prebrúsiť a naolejovať. Nevýhodou je, že drevo neustále pracuje, podlaha môže vŕzgať. Taktiež sa nehodí na podlahové vykurovanie.

Laminátová podlaha: Je obľúbená kvôli dobrému pomeru ceny a vlastností. Má vysokú odolnosť, nepoškriabe sa. Navyše dnes máte na výber množstvo vzorov a odtieňov, ktoré imitujú nielen exotické dreviny, ale aj kameň či kožu. Životnosť 10 - 20 rokov.

 

PVC podlaha a prírodné linoleum: Má dobrú trvanlivosť a životnosť minimálne 15 rokov. Je odolné proti oškretiu aj vyšliapaniu. Výhodou je ľahká udržiavateľnosť a dobrá cena.

Mohlo by vás zaujímať: Nová podlaha za pár korún

Vinylová podlaha: Oproti klasickému PVC je tvrdá a neohybná. Hlavnou výhodou je vysoká odolnosť voči vode a opotrebovaniu. Životnosť je 20 rokov. V posledných rokoch sú vinylové podlahy obľúbnené aj vďaka moderným vzorom.

Korková podlaha: U nás nie je veľmi rozšírená, kvalitný korok je drahší, ale odolný a má vysokú životnosť až 40 rokov. Pri dobrej pokládke a lakovaní ho môžete použiť aj v kúpeľni. Podlaha bude príjemne mäkká a teplá.

Dlažba - klasická podlahová krytina, ktorú využívame najmä v kúpeľni, keďže je vhodná do vlhkých priestorov. Životnosť je takmer nekonečná.

 

Mohlo by vás zaujímať: Bambusová podlaha - exotika v byte

Čo musíte vedieť

1. Poškodenie hrozí najviac prírodným materiálom ako sú drevo a korok. Ochránite ich olejovou alebo lakovanou povrchovovu úpravou.

2. Ak máte doma psa alebo mačku, voľte pevnú a odolnú podlahu, ktorá nie je príliš šmykľavá. Ideálna je napríklad vinylová.

3. Laminátová podlaha veľmi slabo zmierňuje zvuky, ktoré sa odrážajú miestnosťou. Investujte do takej, ktorá má v spodnej vrstve integrovanú zvuky tlmiacu podložku.

 

Prečítajte si aj: Tmavšia či bledšia podlaha do kuchyne?

4. Najdlhšie vydrží drevená podlaha, ale je najnáročnejšia na údržbu. Vinyl je tvrdý a odolný, korok naopak mäkký a teplý.

5. Najlacnejšie sú laminátová alebo PVC podlaha. Na dotyk však pôsobia chladne.

 

Veľa zaujímavých tipov nájdete aj tu: Kreatívna podlaha: To, čo tu ešte nebolo

Náš tip!

Skôr než si objednáte novú podlahu, požičajte si z obchodu 2-3 vzorky a vyskúšajte ich doma. V byte totiž môžu pôsobiť tmavšie ako pod umelým osvetlením v predajni.

Viac inpiratívnych fotiek nájdete v našej galérii.

Autor: Jana

Focus Media

Video

Diskusia