Pri ktorých veciach sa nevypláca prehliadať dátum spotreby?!

Môj byt | 03.06.2019

Pokiaľ sa vám v domácnosti niečo vyslovene nepokazí, nevšímate si to, však? Všetko má ale svoju životnosť. Prezradíme vám, čo a kedy je potrebné v domácnosti vymeniť.

"Nič nevydrží večne" platí aj pre spotrebiče v domácnosti, ale nielen pre ne! Ako dlho vám vydržia podlahy, kotol či filtre? V akých časových horizontoch treba počítať s ich výmenou? Začnite hádzať do prasiatka, možno čoskoro budete musieť investovať do viacerých súčastí vašej domácnosti!

Ostatní práve čítajú: Notre-Dame: Vstane opäť z popola? (VIDEO)

Nie je nad to mať novučkú, čerstvo zariadenú domácnosť. Nové spotrebiče bezproblémovo fungujú, všetko je nastavené a vy si môžete užívať života. Ako dlho sa však budete môcť spoľahnúť na jednotlivých domácich pomocníkov a kedy začať uvažovať nad ich výmenou?

 

Všeobecne platí, že každá vec má svoju približnú životnosť. Tá je ovplyvnená záťažou, resp. frekvenciou používania a tiež starostlivosťou, ktorú jej venujeme. Platí to od podláh cez matrace v posteli až po životnosť umývačky riadu či batérií v kúpeľni. Každá z týchto vecí sa časom poškodí, pokazí alebo prestane úplne slúžiť svojmu účelu.

Ostatní práve čítajú: Brutálna novinka: Vyskúšajte si sprchovanie pod vínovými pohármi

Náš tip: Na životnosť sa pýtajte už pred kúpou. Vyberajte vždy podľa zásady, že ak je cena len o čosi vyššia, ale poskytne vám zároveň vyššiu kvalitu výrobku či dlhšiu životnosť, máte rozhodnuté.

Ostatní práve čítajú: Výnimočný projekt pre výnimočných ľudí

Od každého spotrebiča si odložte nielen účet, ale aj základnú dokumentáciu, od výrobkov na mieru, ku ktorým si objednávate aj služby - ako napríklad inštalácia okien, vykurovanie alebo bezpečnostný systém, si vždy odložte faktúru, ktorá by mala sedieť s objednávkovým listom. Vďaka tejto dokumentácii sa kedykoľvek dokážete vrátiť k rozmerom či k zadaniu, podľa ktorého ste si dávali zariadenie vyrobiť alebo nainštalovať.

 

Dymové a uhlíkové detektory

Máte ich v domácnosti? Rozumná investícia. Dymové detektory majú životnosť až desať rokov, uhlíkové približne sedem a doba, po ktorej by ste ich mali vymeniť, je uvedená aj priamo výrobcom. Nezabudnite aspoň raz do roka skontrolovať a vymeniť batérie!

Ostatní práve čítajú: Kúpeľňová veda: Ako často meniť uteráky?!

Hasiace prístroje

Ak ho aj nemáte priamo v domácnosti, ale v garáži či v dielni by mal byť aspoň jeden po ruke. Priamo na ňom je uvedená aj jeho životnosť. Odporúča sa raz mesačne skontrolovať, či je prístroj na svojom mieste, a či je v poriadku.

Ostatní práve čítajú: Kúpeľňová predložka je plná skrytých plesní a vírusov: Takto sa o ňu starajte, aby zmizli

Rôzne filtre

Máte doma namontované vodné filtre? Či už na batérii, alebo v niektorom spotrebiči, raz za čas budú potrebovať kontrolu i vyčistenie. Čím tvrdšia voda, tým častejší interval - zároveň zvážte aj frekvenciu s akou dané zariadenie využívate. Kontrolu spravte aj hneď po tom, čo sa výkon začne znižovať.

 

A čo spotrebiče?

Klimatizácia, umývačka a sušička bielizne vydržia osem až desať rokov, práčka osem až dvanásť - toto je doba, počas ktorej by pri dobrej starostlivosti mali vydržať. Je možné, že si za tento čas vyžiadajú výmenu niektorej súčiastky, napríklad tesnenia alebo budú potrebovať zmenu nastavenia.

Všetko platí, samozrejme, za predpokladu, že venujete spotrebičom patričnú údržbu a používate odporúčané chemické prostriedky. Po uplynutí tejto doby by ste mali kúpiť nový spotrebič - po ôsmich až desiatich rokoch sú totiž spotrebiče v top energetickej kategórii neraz i o polovicu úspornejšie, nehovoriac o efektivite ich výkonov.

Ostatní práve čítajú: Tieto časti kúpeľne MUSÍTE dezinfikovať, ale skoro všetci na ne zabúdate

A čo také podlahy, okná či dokonca strecha?

Áno, aj tieto súčasti treba jedného dňa vymeniť. Zatiaľ čo nad výmenou strechy možno bude treba uvažovať po tridsiatich až päťdesiatich rokoch, okná vyžadujú kontrolu častejšie. Ich životnosť je okolo dvadsaťpäť rokov, nezabudnite však, že tmelenie a nastavenie vetracích schopností je potrebné kontrolovať v niekoľkoročných cykloch - vizuálnu kontrolu môžete spraviť aj pri umývaní okien.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia