Za smeti budeme platiť stále viac: Vieme, ako sa tomu môžete vyhnúť!

Môj byt | 14.06.2019

Nenechajte sa donekonečna okrádať tým, ako za všetko musíme platiť stále viac a viac. 

Bývate v rodinnom dome a na záhradku vôbec nemáte čas alebo žijete v bytovke? Iste si hovoríte, že kompostovanie sa vás netýka. Veď nemáte dôvod kompostovať, navyše, ani podmienky. Napriek tomu by ste sa o kompostovanie mali zaujímať, je to dôležité nielen pre životné prostredie, ale aj pre vašu peňaženku. Predstavte si, kompostovanie môže byť skutočná zábava!

Pozrite si aj: Kuchyne: Je lepšia svetlá pracovná doska alebo tmavá?

Množstvo odpadu, ktoré každý človek denne produkuje, je skutočne obrovské. A tento odpad musí niekde skončiť - žiaľ, neraz končí na nesprávnom mieste. Mnohí sa stále domnievajú, že odpad je konečnou fázou a že ho vo svojej domácnosti nemôžu jednoduchým spôsobom znova využiť či dokonca speňažiť. Avšak aj váš vlastný odpad môžete premeniť doslova na zlato. Do budúcnosti vám to ušetrí mnoho peňazí.

 

V prvom rade ide o peniaze

Áno, nebudeme si klamať, v prípade odpadu ide o peniaze. Za vyprodukovaný odpad platíme, a to nemalé sumy. Odhaduje sa, že náklady na odvoz a spracovanie odpadov budú vzrastať, preto je dôležité, aby sme produkovali odpadu menej, a ten čo už vyprodukovať musíme, je potrebné využiť v čo najrozumnejšej miere, napríklad práve kompostovaním.

Pozrite si aj: Čo všetko vás čaká v júnovom čísle časopisu Lepšie Bývanie?

Ak sa naučíte kompostovať, budete si vedieť vytvoriť kvalitný kompost, teda hnojivo, ktoré môžete používať v záhrade, ale aj v domácnosti. Nemusíte kupovať umelé hnojivá ani kompost z obchodu, ktorý je prirodzene drahší než ten váš domáci.

Pozrite si aj: 4 dôvody, pre ktoré by ste mali mať doma všetky dvere biele!

Už len fakt, že kompost, ktorý bol niekde vyprodukovaný, musí byť zabalený a transportovaný ku vám, by mal byť dostatočným argumentom pre domácu prípravu kompostu.

 

Myslieť a konať lokálne môžete skutočne aj tým, že svoj odpad neposielate preč, ale čo najviac ho spracujete priamo na mieste, kde ste ho vyprodukovali, teda u seba v domácnosti, zároveň si nemusíte kupovať hnojivá, ktoré k vám cestujú stovky kilometrov.

Pozrite si aj: Vyberáte podlahu? Toto musíte vedieť!

Zabúdať netreba ani na to, že ak si vytvoríte vlastný kompost, presne viete, čo ste v ňom použili. Premeniť odpad z kuchyne, z vlastnej záhrady a z okolia na niečo užitočné, pomáha viac uvedomiť si svoju spätosť s okolím, i našu úlohu v tomto procese.

Pozrite si aj: Pri ktorých veciach sa nevypláca prehliadať dátum spotreby?!

Fakt by sme mali?

Áno, možno máte okolo domu len trávnik a pár okrasných stromov, a tak si hovoríte, na čo by vám toľko kompostu bolo. Napriek tomu to skúste - kompost použijete ako hnojivo pre okrasné rastliny, ku stromom a možno jedného dňa dostanete chuť pestovať bylinky, zeleninu alebo ovocie. Ak sa kompost vydarí, pokojne ho darujte susedom.

 

A čo kompost v byte?

Bytové kompostéry sú už bežne k dostaniu aj cez rôzne e-shopy. Kompostovať môžete priamo vo svojej kuchyni - najmodernejšie kompostéry dizajnovo zodpovedajú najvyšším nárokom, nikto nemusí tušiť, že sa pozerá na kompostér! Kompostovať možno pomocou kompostovacej zmesi alebo so živými dážďovkami, čo je pre každú rodinu s deťmi obrovská zábava.

Pozrite si aj: Aký štýl domácnosti sa k vám hodí? Zistíte to okamžite vďaka týmto pravidlám

Vďaka kompostovaniu v domácnosti znížite množstvo odpadu a budete mať neustále k dispozícii kvalitný kompost pre bytové rastliny i všetko, čo pestujete doma na konzumáciu. A ak budete mať nazvyš, podeľte sa so susedmi alebo využite kompost pri rastlinách v okolí svojho domu.

Inšpirujte sa štýlovými kompostérmi do bytu či do záhrady v našej GALÉRII.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia