V posteli má byť teplo

Nábytok | 18.10.2011

Noci sú už veľmi chladné a tak to najlepšie, čo môžeme počas nich urobiť, je schovať sa do teplej postele. Akú bielizeň však použiť, aby bola naozaj teplá?

Tieto materiály radšej len v lete
Posteľná bielizeň môže byť vyrobená aj z materiálov, ktoré sú do chladného obdobia absolútne nevhodné. Za to nám však veľmi dobre poslúžia v lete, keď sa naopak potrebujeme schladiť. Pozrime sa na niektoré z nich.

Medzi takéto druhy materiálov patrí napríklad hodváb. Je skutočne veľmi vhodný najmä v lete, pretože príjemne chladí. Má však aj iné nevýhody - veľmi ľahko sa dá totiž roztrhnúť. Hodváb je teda dosť citlivý materiál, preto pri jeho praní musíte byť zvlášť opatrní. Ale v každom prípade ide o skutočne luxusný materiál.

Posteľná bielizeň z ľanu je podobne ako hodváb vhodná najmä na teplé letné noci, pretože je príjemne, hoci v tomto období skôr nepríjemne, chladná. Je však odolná voči poškodeniu a roztrhnutiu. Jej hlavnou nevýhodou je zrejme jej vysoká cena a vyššia krčivosť.

Povedzme si ešte o jednom materiáli, ktorý nám v chlade nepríde príliš vhod. Ide o takzvaný seersucker. Aj keď názov vám možno toho príliš nenapovie, ide o krepovú tkaninu, ktorá má vynikajúce nekrčivé vlastnosti, takže aj pri nej ušetríte kopec času a starostí so žehlením. Tiež je však chladivá na dotyk, takže v nasledujúcich mesiacoch bielizeň z tohto materiálu nebude práve najvhodnejšia.

A teraz trochu teplejšie
Samozrejme, spomeňme najprv bavlnu. Tento materiál je už rokmi osvedčený a snáď aj najpoužívanejší. Ak patríte k ľuďom s citlivejšou pokožkou alebo sa dosť potíte, bavlna je pre vás to pravé orechové. Medzi jej nevýhody však patrí veľká krčivosť. V každom prípade vám však vďaka bavlne zima v posteli nebude.

Poďme ďalej, k froté. Froté bielizeň má tú vlastnosť, že je veľmi hebká a príjemná na dotyk a nemusí sa žehliť. Je však dosť ťažká. Ale to je možno v tomto prípade aj tak trochu dobre, keďže aj vďaka tomu nám bude krásne teplučko.

Bielizeň z mikrovlákien, v súčasnosti veľmi populárny materiál, sa na rozdiel od klasickej bavlny krčí málo a je dokonca ešte ľahšia. V tomto prípade je ťažké hovoriť o nejakých nevýhodách, pretože bielizeň z mikrovlákien je nenáročná na starostlivosť, vôbec sa vám nebude strapkať a čo je naozaj skvelé – nemusí sa žehliť. A čo nás v tejto súvislosti poteší azda najviac, je fakt, že ide o skutočne hrejivý materiál, pod ktorým úspešne prežitete nastávajúcu mrazivú zimu.

Autor: Samara

Focus Media

Video

Diskusia