Stolička zn. Thonet: Získala najnesmrteľnejší dizajn

Nábytok | 23.02.2016

Máte ju doma už roky, len ste o tom možno doteraz ani netušili. Tonetka, ako si nesmrteľná stolička vyslúžila svoje slovníkové heslo vo fonetickej podobe, sa v domácnostiach objavila už v 19. storočí. Revolučný počin ohýbať pri výrobe nábytku vrstvené drevo vyniesol šikovnému remeselníkovi Michaleovi Thonetovi z nemeckého Boppardu nad Rýnom slávu.

Veľké nasadenie
Experimentovanie s výrobnou technikou a snaha vymaniť sa z područia osvedčenej praxe vo forme výroby nábytku z vyrezávaného masívneho dreva, stála nesporne zato. Michael Thonet sa nevzdal a pousiloval sa o jednoduchší proces spracovania materiálu, pri ktorom by nevznikalo toľko odpadu. Rozhodol sa preto spoľahnúť na dyhu. Prvý výsledok priniesol v roku 1836.

Zlomový okamih
Úspech sa dostavil o päť rokov neskôr, keď 45-ročný Michael Thonet zavítal so svojimi výrobkami na nemecký veľtrh v Koblenzi. Diplomata Metternicha zaujal tento majiteľ stolárskej dielne natoľko, že mu pomohol etablovať jeho výrobky medzi šľachtou. O rok neskôr sa už sťahoval s rodinou do Viedne, kde sa mu vytvorili podmienky pre zlepšenie technológie.

Stolička s číslom 14
Dielňa na ohýbaný nábytok prosperovala čoraz viac. V roku 1853 sa Michael rozhodol premenovať ju na Gebrüder Thonet kvôli svojim synom. Firma začala prudko expandovať. Najväčšiu odozvu v spoločnosti vyvolala stolička číslo 14. Na svete sa nachádza v nespočítateľnom množstve. Skôr ako pod číslom ju budete lepšie poznať pod viedenskou kaviarenskou stoličkou.

Cena nikdy neklesla
Michael Thonet získal za ňu zlatú medailu na Svetovej výstave v Paríži v roku 1867. Stolička číslo 14 nebola jedinou z jeho portfólia, ktorá nemenej úspešne dobyla domácnosti a kaviarne kde sa len dalo. Zakladateľ spoločnosti zomrel v roku 1871, no ohlas jeho diela doteraz neutíchol. Tonetky, nech sú vyrobené kedykoľvek, si držia svoju cenu. Nech vám preto nenapadne sa ich nedopatrením zbaviť.

Protichodné názory
Kvalitné drevo, hoci rokmi skrášlené patinou, tonetkám neuberá na kráse a neodolateľnom šarme. Ale práve naopak, akoby im čas vpísal väčšiu hodnotu. Niektorí pokladajú za prešľap, ak tonetka získa farebný náter. Zavisí od uhla pohľadu, či je vyslovene nevyhnutné obdariť starú stoličku mierne expresívnym výrazom. No vždy lepšie konať takto, ako ju vypraviť na smetisko.

Autor: Katarína

Focus Media

Video

Diskusia