Fantastický nápad: Farma, na ktorej pestujú NÁBYTOK!

Nábytok | 28.02.2017

Drevený nábytok symbolizuje kvalitu a je nádherným doplnkom každého interiéru. Jeho nevýhodou je, že mu musia padnúť za obeť stromy. A čo tak skúsiť opačný prístup a vypestovať si nábytok priamo na strome?

Stará metóda
Metódu pestovania nábytku poznali už starí Číňania, Egypťania či Gréci. Dizajnér nábytku a umelec Gavin Munro ju opäť oprášil a založil si farmu na pestovanie stoličiek, svietidiel a ďalších interiérových doplnkov. Za zdroj si vybral rýchlo rastúcu vŕbu, ktorá sa dá výborne tvarovať. Výroba nábytku trvá štyri až osem rokov a spočíva v osadení špeciálnej formy na mladý stromček. Mladé a pružné vetvy stromu sa následne poohýbajú do požadovaného tvaru.


Slnko, voda, vzduch...
Ďalej je všetko v rukách prírody. Slnko, voda, pôda a vzduch sa zaslúžia o rast nábytku až do požadovaného tvaru a veľkosti. Niekedy je potrebný ľudský zásah, ktorý spočíva v zaštepení niekoľkých konárov, aby sa zrástli do jedného kusa. „Zber úrody" nastáva v zimnom období, kedy sa výrobok odreže od materskej rastliny a nechá sa vysušiť. Ďalej prichádza na rad brúsenie a dokončovacie práce. Dôkazom toho, že sa to dá je prvý prototyp stoličky, ktorý sa nachádza v stálej expozícii Národného múzea v Škótsku.

Netradičné riešenia: Zariaďte si domácnosť s vtipom a ušetrite pri tom!

Žiadne lepidlá ani klince
Nábytok je úplne ekologický. Pozostáva z jedného celistvého kusu dreva a na jeho výrobu nie je potrebné lepidlo ani žiadne klince. Každý kus sa ručne dokončí a získa certifikát pôvodu. Ochrancov prírody určite uspokojí, že kvôli výrobe sa nemuseli vyrúbať žiadne dospelé stromy. Nábytok sa vypestoval na stromoch, ktoré vysadili na tento účel. Navyše z odrezanej podnože vyrastú ďalšie výhony, ktoré sa budú tvarovať. Zvyšky konárov putujú do kompostu.


Čakať sa oplatí
Výroba pestovaného nábytku je otázkou veľkej trpezlivosti, ale podľa dizajnéra sa oplatí čakať. Už len preto, že ide o metódu, ktorá je šetrná k prírode a nie je kvôli nej potrebná masívna ťažba dreva. V súčasnosti dizajnér pestuje asi tritisíc kusov stromov na ploche štyri akre a v rámci úvodnej kampane „vyrobí" asi 500 kusov nábytku. Ide o rôzne typy stoličiek, stoly, tienidlá na lampy, rámy zrkadiel. Cena nábytku je pomerne vysoká, ale Munro verí v globálnu zmenu myslenia ľudí. Namiesto výrubu stromov treba využívať ich rastový potenciál a nábytok pestovať.

Prečítajte si: 9 najčastejších chýb, ktoré (možno) robíte v spálni


Nenechajte si ujsť skvelé VIDEO o pestovaní nábytku! Nájdete ho pod článkom.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia