Podlaha v spálni: Viete, ktorá je najvhodnejšia?

Nábytok | 08.03.2017

Do spálne nevymysleli žiadnu špeciálnu podlahu, ani nevyšľachtili nový druh. Je to však miesto, kde by sme mali plusy a mínusy krytiny zvažovať opatrne.

Koberec
Klasika minulosti sa dnes dostáva do úzadia.. Koberec má dve veľké spálňové výhody. Vytvára mäkkosť, teplý dotyk aj na bosú nohu a tlmí hluk aj vibrácie od susedov. Medzi jeho najväčšie nevýhody patrí zlá možnosť dokonalého čistenia. Je preto často zdrojom prachu a roztočov, ktoré majú v spálni svoj hlavný stan. Z týchto dôvodov sa od celopodlahových kobercov upúšťa a skôr sú lepším riešením kusovky, ktoré sa inštalujú k posteli Menšie koberce omnoho lepšie vyčistíte, vyvetráte na vzduchu a rovnako pôsobia teplejšie aj veľmi príjemné pri dotyku pokožky po vstávaní z postele.


Drevo

Prírodné drevo v podobe masívnych parkiet je obľúbeným prvkom vďaka farebnosti, relatívne teplému dotyku a dobrej údržbe. V neprospech hrá cena, ale drevená podlaha sa kupuje na celý život. Jej nevýhodou v spálni je vyššia hlučnosť a môže spôsobovať dokonca ozveny. To zmiernia práve malé behúne či už pri dverách, alebo pri posteli.

Pozrite sa: Krásne spálne, z ktorých sa ťažko odchádza

Korok
V spálňach nie je obvyklý. Jeho výhody však už aj na Slovensku začínajú búrať predsudky. Korok je prírodný materiál, čo znamená, že je príjemný na bosú nohu a zároveň aj dobrý izolant. Jeho nevýhodou je mäkší povrch a náchylnosť k poškriabaniu. To však hrozí napríklad v kuchyni, alebo predsieni, kde sa chodí v topánkach. V spálni pri kontakte s bosou nohou, alebo ponožkou nehrozí jeho zničenie. Vydrží roky, je pekný a pri väčšom poškodení je možná aj čiastočná výmena podlahy.


Linoleum

V spálni je veľmi príjemné staviť na prírodné materiály, pretože tie akosi k človeku patria. Linoleum je prírodné, hygienické, anialergénne a ľahko sa montuje. Položiť ho zvládne prakticky každý domáci majster. V spálni má dlhú životnosť a môžete si v ňom dopriať množstvo farebných variácií. Ak hľadáte niečo pre sviežu až veselú spálňu plnú odtieňov, linoleum nesklame.

Inšpirujte sa: Čo všetko je okolo postele...

Laminát
Patrí k štandardným riešeniam a preto sa mnoho ľudí ani nezamýšľa nad jeho uplatnením v spálni, kde nie je vôbec ideálny. Je chladný, umelý, zároveň sa ťažko vymieňa jeho časť, výhodou je akurát ľahká údržba. Tú však dosiahnete aj s inými povrchmi. V prospech laminátovej podlahy hrá len zotrvačnosť a cena, inak nepatrí medzi spálňových favoritov ani zďaleka.

Autor: Marcos