Koľko rokov sa dožijú domáce zvieratká?

Naši miláčikovia | 22.02.2010

Toto nie je práve optimistická téma, ale pri výbere domáceho miláčika sa ňou zaoberať treba. Ide o dĺžku života našich domácich zvieratiek.

Ak by ste si chceli zadovážiť zvieratko, ktoré vás prežije, jednoznačne siahnite po korytnačke. Niektoré z nich, ak sa o ne správne staráte, sa môžu dožiť i 100 rokov! Je teda dosť možné, že o vašu korytnačku by sa starali ešte aj vaše vnúčatá. Ďalším dlhovekým zvieraťom chovaným v domácnostiach, sú niektoré druhy papagájov. Tie sa vedia dožiť až 70 rokov, čo takisto nie je málo.

Ale koľko rokov sa dožívajú tie najbežnejšie domáce zvieratká ako sú napríklad psy či mačky? Začneme najrozšírenejším tvorom v našich domovoch - psom. Väčšina expertov sa zhoduje, že psie rasy nižšieho vzrastu žijú v priemere dlhšie ako tie veľké. V podstate platí pravidlo, že čím je pes väčší, tým menej rokov sa obvykle dožije. Veľké rasy sa napríklad dožívajú okolo desiatich rokov, zatiaľ čo tie menšie aj 15. Pochopiteľne, aj tu existujú výnimky. Mnohé napríklad závisí od životosprávy.

Napríklad taký írsky vlkodav obvykle prežije len šesť či sedem kvalitných rokov, aby potom už iba chradol. Nevie sa čo na to vplýva a nemá to nijaké jednoznačné logické vysvetlenie. Vo všeobecnosti však mnohé závisí od vonkajších faktorov, iné zas od genetiky. Najspoľahlivejším spôsobom ako svojmu psovi skrátiť život, je ale nechať ho prežiť ho celý život v exteriéri. Tie psy sú nielenže vo väčšej miere vystavené nepriazni počasia, ale vzhľadom ku skutočnosti, že so svojimi majiteľmi nie sú v takom intenzívnom styku ako psy vo vnútri, ľudia si často ich zdravotné problémy všimnú až v neskoršom štádiu.

A teraz mačky. Koľkože sa dožije taká mačka? Podľa odborníkov sa mačka môže dožiť aj dvadsiatky, vplýva na to však množstvo faktorov. Otázka je či mačka žije vonku alebo vo vnútri, prípadne kombinácia oboch, starostlivosť, ako aj dedičné faktory, hrajú rolu pri určovaní dĺžky života mačky. Platí pravidlo, že vyššieho veku sa dožívajú interiérové mačky s dobrou veterinárnou starostlivosťou.

A koľko sa dožívajú iné zvieratká? Napríklad taký škrečok sa obvykle dožije 18 až 24 mesiacov, staršie jedince však nie sú výnimkou. Morské prasiatka sa podľa odborníkov dožívajú štyroch až ôsmich rokov.

O čosi zložitejšie je to napríklad u takých rybičiek. Povedzme taká zlatá rybka sa môže dožiť až desiatok rokov, zatiaľ čo niektoré iné, bežné akváriové druhy sa dožijú ledva dvoch rokov. Preto sa o konkrétnej rybičke radšej informujte pri jej kúpe, prípadne na špecializovaných internetových stránkach.

Autor: Red