Kedy navštíviť veterinára?

Naši miláčikovia | 25.06.2011

Keby pes rozprával, nebol by problém sa ho spýtať, ako sa cíti a či nie je chorý. Lenže on okrem štekania toho veľa nepovie a je len na nás, aby sme spozorovali jeho prípadné zdravotné problémy a rozhodli, či je potrebné s ním navštíviť zverolekára.

Akú má mať telesnú teplotu?
Pokiaľ ide o psy, tie majú o niečo v priemere o niečo vyššiu teplotu ako ľudia. Mala by sa pohybovať od 37,5 do 39 stupňov. Toto rozmedzie je spôsobené rozdielmi medzi jednotlivými plemenami, kde menšie plemená majú všeobecne vyššiu teplotu ako tie väčšie a podobne to platí aj pri šteniatkach, ktorých teplota je vyššia ako pri starších psíkoch.

Zmerať ju môžeme buď rektálne, čiže nášmu miláčikovi strčíme teplomer do zadku, alebo v uchu, keďže ušný bubienok je skvelým ukazovateľom telesnej teploty. Pokiaľ je budete merať prvým spôsobom, nezabudnite teplomer pred samotným „aktom“ natrieť lubrikačným gélom, respektíve vazelínou.

Pokiaľ teda váš psík bude mať teplotu vyššiu, choďte s ním radšej k doktorovi, aby ste predišli prípadným ďalším komplikáciám.

Môže pes kašlať?
Samozrejme, úplne ako ľudia. A rovnako tak reaguje aj na látky, ktoré ho môžu dráždiť, ako napríklad prach či nejaké chemické prostriedky. Takže pokiaľ váš pes kašle, skúste z jeho okolia takéto látky odstrániť a kašeľ možno ustane. Ak nie, môže ísť o niečo závažné, ako sú rôzne alergie, astma alebo zápal horných dýchacích ciest. Vtedy s návštevou veterinára rozhodne nečakajte.

Niekedy príde aj hnačka či zvracanie
Ak človek zje niečo zlé, alebo niečo, čo jeho žalúdok nedokáže dosť dobre stráviť, vyvolá to v ňom hnačku. Tak to funguje aj u našich štvornohých priateľov. Len v ich prípade pôjde zrejme o nevhodné krmivo alebo krmivo s väčším obsahom tuku, ktorý hnačku vyvoláva. Môže však ísť aj o črevnú infekciu a vtedy takisto vykonajte návštevu zverolekára. Zistíte to tak, že hnačky budú prebiehať dlhší čas. No môže ich vyvolať aj nadmerná fyzická námaha či dokonca stres.

Pokiaľ ide o zvracanie, pri psoch nejde o nič neobvyklé. Ale len v tom prípade, keď sa to stane jedenkrát a viac sa to v krátkom čase neopakuje. Ak naopak ide o častý jav, zrejme za tým bude ťažká strava alebo jej náhla zmena. Niekedy sa psíkovia zvyknú aj poriadne „prežrať“. Pokiaľ by sa problémy opakovali, už viete, kam ísť.

Keď na svojom miláčikovi spozorujete niečo neobvyklé, napríklad sa mu aj napriek jeho mladému veku a dovtedajšej aktivite nebude chcieť behať, bude bez nálady, prípadne nebude chcieť jesť, radšej nečakajte a veterinára navštívte. Je totiž lepšie ísť k nemu raz zbytočne, ako potom ľutovať, že ste nešli vôbec.

Autor: Samara