Ako sa vysporiadať s mačacím alebo psím zápachom v byte

Naši miláčikovia | 21.12.2016

Sú na zjedenie a majiteľom nosia mnoho radosti, ale priznajme si, väčšina ľudí ľahko zistí, že vošla do domácnosti, kde žije aj pes alebo mačka. Čo sa s tým dá robiť?

Majiteľa mačky alebo psa spravidla spoznáte ľahko - a nemusí ho prezradiť len nadšenie, s akým sa vrhá na chlpatých miláčikov, ktorých stretne na ulici. Často ho prezradia nenápadné „značky" na oblečení - v podobe chlpov alebo otlačených labiek. Ani jeho domácnosť však neutají prítomnosť ďalšieho, hebkého člena rodiny. Prezradí ho špecifický pach. Tu je pár tipov, ako „minimalizovať škody".


Na pomoc sa, samozrejme, ponúka široký výber osviežovačov vzduchu. No kým sa rozhodnete prekryť jeden pach iným, hoci voňavejším, je vhodné zvážiť hlavne bežné opatrenia, ktoré nevyžadujú veľké investície.

Vysávať častejšie
Jednoduché riešenie, ktorému sa majitelia mačiek alebo psov tak či tak nevyhnú. Častejším vysávaním sa zmenší riziko, že si návšteva odnesie na ponožkách alebo nohaviciach chlpatý suvenír, ale zmierni sa tým aj zvierací pach. Skúsenejší - a hlavne veľmi trpezliví - chovatelia dokonca dokážu svojho miláčika vycvičiť tak, aby sa občas nechali povysávať s nadstavcom zakončeným kefou.

Prečítajte si: Týchto 5 vecí váš pes v zime potrebuje


„Nášho psa sme museli veľmi trpezlivo, pokojne naučiť, že sa vysávača nemusí báť. Najprv sme ho len hladkali nadstavcom bez vysávača, potom sme zapli vysávač a česali sme mu srsť nepripojeným nadstavcom. Keď sa to dialo v pokojnom duchu a s priebežným prísunom psích keksíkov, pes sa nakoniec nechal aj povysávať. Dnes si to vyslovene žiada, hlavne v lete, keď mu studený vzduch z vysávača osvieži kožu," povedala pani Barbora, ktorá sa stará o psa z útulku.Vysávanie, ktoré nikto veľmi neobľubuje, si jednoducho treba premeniť za domáce fitko alebo psí tréning. Tak sa aj inak nezáživná práca premení na o čosi zábavnejšiu.


Umývať podlahu častejšie

Nielen koberce, ale aj podlaha môže nasiaknuť zvieracím pachom. Pre majiteľov psov alebo mačiek to teda znamená aj častejšie umývanie dlážky. Aby to nestálo veľa, možno saponát striedať s octom. Dobrým riešením je aj priebežné umývanie podlahy parným čističom, ktorý môže znížiť výskyt rôznych baktérií alebo vírusov. A keď sme pri umývaní - častým zdrojom zápachu bývajú aj hračky pre domáce zvieratá. Tie teda treba umývať rovnako, ako misky na jedlo.

Prečítajte si: 3 chyby, ktoré robia aj "dobrí" majitelia psov a mačiek

Tepovať častejšie
Mokré čistenie kobercov alebo čalúnenia nie je hračka, ak doma nemáte špeciálne zariadenie. Čiastočnou náhradou - a pomerne efektívnym spôsobom, ako sa zbaviť zápachu z koberca alebo sedačky - je jednoduchý domáci recept: posypte ich sódou bikarbónou, JEMNE pošúchajte a povysávajte. Podobne ako ocot, aj sóda bikarbóna je skvelým prostriedkom, ktorý pohlcuje pachy.

Autor: Nonka