Máte psa – záhradníka? Vieme, ako udržať jeho vyčíňanie na uzde

Naši miláčikovia | 14.02.2017

Možno ste niekedy tiež na vážkach, kto z toho vyjde bez ujmy na zdraví - štvornohý autor diery v záhone - alebo aspoň raz vyhrá pestovaná a nie najlacnejšia záhrada. Tu je pár tipov, ako mať oboje v dobrej kondícii - psa aj zeleň.

Poznajte svojho psa
Každý pes má trochu inú povahu, ale rovnako platí, že určité plemená majú veľmi podobné sklony. Napríklad bígli radi robia diery v plote a utekajú - lákajú ich totiž vône a zvuky spoza plota. Majú veľa energie a potrebujú sa vybúriť. Teriéri bývajú majstrami v kopaní. Ak by ste chceli premeniť záhradu na ementál, teriér bude váš najlepší a hlavne neúnavný pomocník. Labradori a zlatí retrieveri sa zasa s veľkou pravdepodobnosťou vymáchajú aj v tom najmenšom jazierku či kaluži. Ak sa budete zaujímať o to, aké má vlastnosti váš pes, ľahšie sa vám podarí znížiť počet jeho záhradných pokusov. Nehovoriac o tom, že mnohé psy „záhradníčia" jednoducho z nudy. Záujmom o psa dosiahnete nielen jeho lepšie poznanie, ale ja s ním nadviažete lepší vzťah.


Budujte cestičky

Aj ten najmenší pes je presvedčený, že „jeho" dom a záhrada sú jeho kráľovstvami, ktoré treba neustále kontrolovať a chrániť. Namiesto toho, že ho budete neustále okríkať, aby nepobehoval (čo sa rovná potláčaniu jeho základných inštinktov, a teda veľa šťastia!), zapojte jeho ochranárske schopnosti do záhradnej architektúry. Napríklad tým, že si v záhrade vybudujete pekné meandrovité chodníčky a cestičky, po ktorých bude pes môcť behať. Určite by mali viesť aj popri plote, aby mal celý „revír" pod kontrolou. Naviac, takto budete mať prehľad o neporušenosti a odolnosti plota aj vy.
Myslite pritom aj na výber materiálu, ktorý použijete na cestičky. Betón, tehla, okrúhliaky alebo dlažobné kocky sú pohodlné a bezpečné tak pre človeka ako aj psa. Rozhodne sa však vyhnite ostrej mulčovacej drti (napríklad z kakaa). Ak máte dlhosrsté plemeno, asi nebude rozumné mať cestičku z nejakej jemnej zmesi, ktorá by sa mu lepila na chlpy na labkách. Ušetríte si tak kopec umývania a čistenia.

Prečítajte si: Psom škodí lesklá podlaha - ale vieme, čo s tým!

Vyčleňte zóny
Chúlostivé rastliny, bylinkové záhony alebo užitkovú časť záhrady je ideálne oddeliť plôtikom. Ak chcete celkový dojem zmierniť, môžete ploty časom prekryť netoxickými ťahavými rastlinami, plazivými ružami alebo dekoratívnymi trávami. Plot pritom neraz nemusí byť vysoký, hoci by ho väčšie plemená mohli preskočiť. Ak je pes aj z domácnosti zvyknutý na určité bariéry a pravidlá, pravdepodobne mu ani nenapadne skákať cez plot v rámci záhrady.


Chráňte si úrodu
Ochranné zónovanie platí hlavne pre psov, ktorí sú nielen záhradníci, ale ja zberači. Počuli sme toľko historiek o psoch, ktorí si oberajú ovocie alebo zeleninu. (Podľa všetkého najväčšími lákadlami sú jahody, paradajky a marhule.) V takýchto prípadoch pomôže ochrana dozrievajúcich plodov pančuškami, sieťkami alebo sitami. Ak totiž psa nevyčleníte z užitkovej záhrady úplne, môže paradoxne ochrániť úrodu pred inými „zlodejmi" - vtákmi!

Prečítajte si: Pes v posteli - je to dobrý nápad?

Čo s hrabaním?
Psy kopú jamy. Rady sa hrabú v hline. Najstručnejšia rada znie: zmierte sa s tým. Ak však predsa chcete hrabanie trochu zmierniť, vráťme sa k rade č. 1 - poznajte vášho psa. Väčšina psov totiž hrabe jamy hlavne preto, že potrebujú chladný podklad, kde by si mohli počas horúčavy osviežiť brucho. Alebo potrebujú zakopať kosť. Alebo sa jednoducho nudia. Alebo chcú prsknúť do lesa. Pokúste sa vypozorovať, čo najčastejšie vedie vášho psa k hrabaniu a podľa toho urobte opatrenia. Vyrobte mu miesto, kde by sa mohol ochladiť: na kamennej dlažbe v tieni stromu, na psom pieskovisku, kde si môže pohrabať do sýtosti, v plytkom bazéniku...Ak ide o notorického útekára, spevnite plot, ideálne si vyberte oplotenie s betónovým základom - alebo okolo plotu nasaďte rastliny, ktoré mu hrabanie minimálne skomplikujú.

Upozornenie:
Ak svojmu štvornohému miláčikovi vyrobíte v záhrade pieskovisko na hrabanie, určite ho vybavte aj krytom, aby si to susediace mačky nevysvetlili úplne zle... ;)

Autor: Nonka