Obnova povrchu nábytku

Renovujeme | 20.03.2006

Stalo sa vám niekedy, že ste nedopatrením poškodili drevený povrch nábytku? Alebo je váš nábytok starý a opotrebovaný? Vyhodiť ho je predsa škoda a než si vyberiete nový, snažíte sa poškodenie zamaskovať obrusmi, kvetinami alebo dekoráciami.

Niekedy môžete ale urobiť viac... Spôsobov, ako vyťažiť zo starého poškodeného nábytku ešte kúsok úžitku a krásy, je niekoľko. Povrch sa môže poškodiť mechanicky rôznymi vrypmi, odretím, vyliatím agresívnej alebo farebnej tekutiny. Keď sa rozhodnete niečo s nábytkom urobiť, je potrebné zvážiť niekoľko okolností. Oprava totiž závisí nielen na tom, čo od nej očakávame, ale hlavne na materiáli, povrchovej úprave a rozsahu poškodenia. Pri väčšom poškodení sa niekedy nevyplatí hrať sa na záchranárov. Keď sa ale odhodláme ku zmene opotrebovaného kusu, ktorý nám má slúžiť i naďalej, čaká nás voľba vhodného spôsobu opravy, hľadanie správneho stolára alebo reštaurátora, alebo môžeme vziať osud nábytku do vlastných rúk.

S čím sa môžeme stretnúť?
Nábytok môže byť vyhotovený z dreveného masívu s lakovanou povrchovou úpravou alebo je jeho jadro upravené dyhou. Najčastejším poškodením sú škvrny alebo staré nečistoty, ktoré sa dajú odstrániť ľahko, pomocou prípravkov určených špeciálne na drevený nábytok. Tieto prípravky zabezpečujú i antistatiku povrchu. Zvlášť dôležité je to pri tmavom nábytku, na ktorom je usadený prach veľmi vidieť. Povrch by sa nemal umývať chlórovou vodou, väčšie nečistoty je lepšie odstrániť vlhkou handrou. Keď sa nám ale nečistoty nepodarí vyčistiť, znamená to obnovu povrchu prebrúsením a lakovaním. Záleží ale na tom, či obnovujeme povrch masívu alebo dyhy.

Morený nábytok je ťažké opraviť
Čím je drevo staršie, tým starší je lak na ňom a veľmi dlho trvá, než sa nový lak prispôsobí celku. Najľahšie je obnoviť povrch dreveného masívu, ktorého povrchovú úpravu stačí len zbrúsiť a znovu natrieť novým transparentným lakom. Na zachovanie farby dreva je potrebné zvoliť správny lak. Niektoré totiž môžu farbu dreva zmeniť a iné ju naopak fixujú. Obnova povrchu je práve tak nenáročná i pri dyhovanom povrchu. Keď sa po rokoch povrch vysuší a trochu popraská, stačí ho opäť len zbrúsiť a prelakovať. V prípade, že sa nečistota odstrániť nedá a nábytok je veľmi starý, ale nie je ešte starožitnosť, môže byť obnova problém. Súčasní stolári väčšinou nedisponujú potrebným zariadením na jeho obnovu. Napríklad nábytok s vysoko lesklým povrchom a nalakovaný polyesterovým lakom sa ručne zbrúsiť nedá. Keď je tento povrch poškodený agresívnou látkou alebo popraská, dá sa odstrániť len špeciálnou brúskou. Je ale nutné nájsť jednu z mála firiem, ktorá ju vlastní a je ochotná pre nás službu vykonať.

Pri oprave povrchu sa často stretávame s ryhami, odreninami alebo chýbajúcou dyhou. Škáry je nutné vyplniť tmelom a zaistiť tak celistvosť povrchu. Keď je práca kvalitná, nemusí byť poškodenie viditeľné. Zacelená škára bude vyzerať ako vrodená nedokonalosť dreva. Stane sa, že sa z nábytku vytrhne časť dyhy alebo i kúsok dreva. Ak ju stále máme, chýbajúcu časť je možné znovu prilepiť a povrch upraviť štandardným spôsobom. I tu nás musí sprevádzať zručnosť a opatrnosť. Keď je dyha poškodená vo väčšom rozsahu, musí sa zlúpnuť a natiahnuť nová. Pretože je to náročná práca, je určená pre odborníkov. Cena sa ale môže pohybovať až do výšky ceny nového kusu nábytku, a preto je na nás, či do opravy naozaj investujeme. I táto záležitosť je spojená s trpezlivosťou a hľadaním firmy vlastniacej potrebné zariadenie. Pri výbere laku sa rozlišuje funkcia nábytku. Laky sú určené do exteriéru a interiéru, na menej a viac namáhané plochy. Pre detský nábytok existujú laky hygienicky nezávadné a ekologické. Pri obnove celého kusu nábytku sa môžeme rozhodnúť pre opravu matným alebo lesklým lakom.

Obnova nábytku nátermi
Veľmi používané a náročné je pretieranie starého tmavého nábytku svetlou farbou. Pred začiatkom je nutné zistiť stav z hľadiska mechanického poškodenia a povrchového ošetrovania. Povrch sa musí dôkladne očistiť a odmastiť. Nesmie sa pritom zabudnúť na leštidlá, ktorými sa povrch starého nábytku ošetroval. Tie môžu byť i farebné, ale hlavne sú mastné a zabraňujú náteru dobre priľnúť na povrch a pri pretieraní svetlým odtieňom by mohli spôsobiť zafarbenie. Leštidlo sa odstraňuje vodou so saponátom; pokiaľ je neoblomná, benzínovým alebo liehovým čističom. Keď je povrch takto pripravený, musia sa ešte prebrúsiť a zatrieť akrylátovým tmelom všetky nerovnosti, ako je olúpaná farba, chýbajúci kúsok dyhy, dierky. Po tmelení je nutné počkať a znovu povrch prebrúsiť.

Platí zásada, že náter sa nanáša na dobre odmastený, suchý a mierne zdrsnený povrch. Rovnako je dôležité, aby boli všetky rozlepené spoje zlepené a skrutky dotiahnuté. Pri veľkých plochách je lepšie farbu nanášať striekaním. Keď túto možnosť nemáme, je možné použiť špeciálny valček alebo štetec. V súčasnosti sú veľmi populárne farby riediteľné vodou. Vodou riediteľná akrylátová farba sa nanáša v dvoch až troch vrstvách. Odporúča sa farbu po nanesení pretrieť ešte vodou riediteľným lakom, ktorým sa zlepší mechanická odolnosť náteru a zjednoduší sa povrchová údržba. Na viac namáhaný nábytok, ako sú stoličky a stôl, sa nanáša polyuretánový lak, ktorý je odolnejší ako akrylátový. Na nábytok morený alebo v prírodnom prevedení sa používa akrylátový alebo polyuretánový lak matný alebo lesklý. Zvláštnym prípadom pri obnove alebo oprave povrchu sú kuchynské linky.

Variantov je viac ako pri klasickom nábytku
Povrch je možné oblepiť dreveným obkladom z líšt, nalepením tapety alebo korku. Tiež je možné previesť celkom nový náter. Tu je ale potrebné zdôrazniť, že kuchynské skrinky bývajú silne zamastené. Preto je dôležité pred ich náterom povrch dôkladne odmastiť. Najvhodnejšie je farbu striekať, a to vo vodorovnej polohe. Opäť je vhodné použiť vodou riediteľné farby, nátery viacfarebné so štruktúrou alebo bez nej, ktoré majú výbornú kryciu schopnosť. Keď nechcete nábytok natierať celý, stačí niekedy pretrieť len jednu plochu alebo poškodenie povrchu prekryť vzorom maľovaným skrz šablónu. Obnova povrchu detského nábytku musí spĺňať prísnejšie kritéria pre nátery. Pretože deti môžu nábytok, ako je postieľka, malé skrinky i drevené hračky okusovať, je nutné, aby nátery splnili požiadavky hygienickej nezávadnosti.

Vyrábajú sa i špeciálne farby pre hračkársky priemysel a ponúkajú sa približne v šiestich odtieňoch, nezabúdajme, že farby sa dajú miešať, čím získame odtieň, ktorý práve v ponuke nie je. Pokiaľ by ste chceli obnoviť povrch na záhradnom nábytku, je to problematické. Drevo pri styku s vodou pracuje a je viac napadnuté mikroorganizmami. Včasným a kvalitným náterom môžeme drevo pred poškodením ochrániť. Používajú sa olejové i syntetické nátery, ale v tomto prípade sú opäť vhodné vodou riediteľné, ktoré sa tešia stále väčšej obľube. Niektorí z nás už iste k takej forme obnovy nábytku náterom pristúpili, ale prišiel čas povrch znovu obnoviť. Keď je lak na povrchu zdravý a hladký, stačí povrch pred náterom odmastiť a trochu predbrúsiť. K odstránenie starého náteru pristúpime až vtedy, keď sa náter uvoľňuje a opadáva. Keď sa náter neolupuje ľahko, k jeho uvoľneniu sa používa teplo a chemikálie, ktoré sa lepšie uplatnia pri komplikovanom povrchu.

Skúsite niečo iné? Brúsenie, lakovanie, maľovanie...
Existuje ešte spôsob, ako si nábytok obnoviť? U sedacieho nábytku môže byť dobrou inšpiráciou čalúnenie alebo ušitie mäkkých poťahov. Poškodená sedacia časť stoličky môže byť veľmi vkusne prečalúnená a oživí interiér textilnou dekoráciou. Z nízkej skrinky môžeme vytvoriť príjemnú plochu na sedenie a z nemodernej, ale kvalitnej stoličky zahalenej do textilného poťahu urobíme moderný detail v priestore. Niekedy sa môžeme ocitnúť v situácii, kedy sa nevyplatí nový nábytok kupovať a my sme v určitom priestore len dočasne. K dispozícii je starý polepený alebo popísaný nábytok vhodný tak akurát na vyhodenie. V tomto prípade môžeme využiť službu samolepiacej tapety.

Pripomína rôzne druhy a štruktúry dreva a je ľahko udržiavateľná. Opäť je potrebné dôkladne pripraviť povrch očistením a prebrúsiť prípadné nerovnosti. Potom sú nutné len šikovné ruky a výsledkom môže byť pekný kus interiérového zariadenia. Pokiaľ ale máme o nábytok väčší záujem, dobrým tipom sú firmy renovujúce dvere. Tie potiahnu povrch nábytku fóliou rovnako ako dvere. Cena bude vyššia ako u tapiet, ale životnosť oveľa dlhšia. Domáci majstri v poškodenom nábytku môžu vidieť ďalšiu príležitosť, ako si dokázať svoju šikovnosť. Inšpiráciou je rozloženie nábytkového kusu a znovupoužitie jeho nepoškodených častí na vyhotovenie iného nábytku. Spôsobov, ako sa vyrovnať s poškodením na drevenom interiérovom zariadení, je viac. Zhodnoťte svoju situáciu a zvoľte si ten najvhodnejší.

Focus Media

Video

Diskusia