Uvažujete o výmene bytového jadra?

Renovujeme | 11.02.2009

Aj dnes ešte mnohým ľuďom hyzdí ich panelákový byt typické staré umakartové jadro. Jedno také tesne pred renováciou môžete vidieť aj na obrázku.

Umakart, čiže papier tvrdený umelou živicou a vrstvený lisovaním, dnes už asi len málokto považuje za vyhovujúci. Kedysi tak veľmi často používaná umakartová konštrukcia predstavovala rýchle a lacné riešenie výstavby kúpeľní v čase masovej, takpovediac pásovej výroby bytov.

Na kvalitu a trvácnosť sa vtedy veľmi nedbalo. Dnes však namiesto umakartu nastupujú moderné stavebné materiálny, ktoré spĺňajú aj tieto požiadavky. Čo je dôležité vedieť, ak chceme prestavať bytové jadro?

Pri plánovaní prestavby bytového jadra sa musíte najskôr rozhodnúť, či bude vaša nová kúpeľňa viac-menej kopírovať doterajšie rozvrhnutie alebo pôjde o radikálnejšiu zmenu. Prvý variant je samozrejme lacnejší, menej časovo náročný a manuálne zdatní domáci majstri ho môžu zvládnuť aj sami. Pokiaľ sa rozhodnete pre variant číslo dva, je lepšie zveriť budúcnosť vašej kúpeľne do rúk odborníkom.

Ako to prebieha
Rekonštrukcia bytového jadra v podstate znamená vymurovať vnútorné steny, položiť obklady stien a (väčšinou aj) podlahové krytiny a ukotviť a napojiť vaňu, umývadlo a toaletu. Pred výstavbou novej kúpeľne sa obvykle stará umakartová konštrukcia bytového jadra úplne odstráni.

V niektorých prípadoch si však môžete staré jadro ponechať. Ak je len staré a vyzerá neesteticky, pritom ale nie je plesnivé, či z iného dôvodu nevyhovujúce, existuje i lacnejšie a rýchlejšie riešenie ako jeho kompletná výmena - dá sa obložiť doskami. Takáto úprava bude trvať kratšiu dobu, ale na druhú stranu nevyrieši napríklad problém prehnutej steny jadra.

Ako dlho to bude trvať a koľko vás to bude stáť
Pokiaľ sa rozhodnete pre kompletnú rekonštrukciu, rozhodne nečakajte, že bude prestavba hotová za dva dni. Podľa rozsahu rekonštrukcie a počtu remeselníkov, ktorí sa jej budú venovať, sa môže doba, keď budete musieť „bývať na stavenisku" a sprchovať sa u susedov, pohybovať približne medzi 5 a 10 dňami.

Cena je prirodzene tiež veľmi variabilná (záleží na použitých materiáloch, veľkosti kúpeľne a mnohých ďalších faktoroch), najčastejšie sa však pohybuje okolo 3500 až 4 tisíc eur.

Čo je ešte dôležité vedieť
V určitých prípadoch by ste mohli potrebovať stavebné povolenie. Stavebné povolenie a ani ohlásenie stavebnému úradu však nie je vyžadované v prípade stavebných úprav, pokiaľ sa nimi nezasahuje do nosnej konštrukcie stavby, pokiaľ sa nemení jej vzhľad ani spôsob jej užívania, pokiaľ nie je vyžadované posúdenie vplyvov na životné prostredie a prevedenie úpravy nemôže negatívne ovplyvniť požiarnu bezpečnosť.

To, či sa vás nutnosť stavebného povolenia a následnej kolaudácie a získanie revíznych správ týka alebo nie, by vám mala byť schopná povedať firma, ktorú si na prestavbu najmete. V prípade, že si prestavbu robíte sami, môžete sa takisto pre istotu uistiť u odborníkov. Mnohé firmy v rámci svojich služieb ponúkajú aj pomoc s vybavením prípadných nutných formalít.

Autor: Peter